- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Plocha brambor letos klesne o pět až deset procent
Zlepšit povědomí spotřebitelů o kvalitě českých brambor a zastavit pokles podílu produkčních ploch se snaží Agrární komora ČR.Spolu s Ústředním bramborářským svazem se proto rozhodla uspořádat společnou tiskovou konferenci, která se setkala s obrovským zájmem médií.
Bramboráři během tiskové konference představili velkou přehlídku novinek z brambor, nejvíc zaujaly bramborová mouka, sušené kostky brambor a brambory uvařené ve slupce ve vakuu s dobou použitelnosti až dva měsíce.
Vloni nízké ceny
Pokles ploch brambor o pět až deset procent očekává v letošním roce Ústřední bramborářský svaz. Loni stejně jako předloni plodina zaujímala na polích zemědělců asi 36.000 hektarů. Sklizeň v roce 2005 výrazně vzrostla a výkupní ceny byly vlivem nadprodukce v létě nízké. „Přes postupný růst, způsobený vývozem, prodávali bramboráři až do Vánoc pod náklady a někteří producenti se rozhodli s komoditou skončit,“ řekl novinářům předseda svazu František Novák.
Dopad na produkci lze podle něj zatím těžko odhadovat, skončí ale spíš pěstitelé, pro které brambory nebyly hlavní komoditou, nebo kteří měli horší výnosy. Loni se v tuzemsku sklidilo podle Českého statistického úřadu 1,013 milionu tun brambor, meziročně o 17,5 procenta více.
Vlivem nadprodukce dostávali podle Nováka farmáři loni v srpnu asi 1,6 koruny za kilogram, což byla likvidační úroveň pod náklady. Protože ale nebyl tak úrodný rok všude v Evropě, začaly vzhledem k poptávce ze zahraničí vývozy brambor. Vyvezlo se téměř 18.000 tun raných a 56.000 tun pozdních konzumních brambor. To pomohlo růstu farmářské ceny na současné tři koruny za kilogram.
Kvalita se zvyšuje
Předseda svazu soudí, že vzhledem k pokračujícím prodejům na zahraniční trhy cena dál poroste. Reagovat zřejmě budou i spotřebitelské ceny, které se nyní pohybují kolem sedmi až osmi korun za kilogram. Loni v létě byly v řetězcích akce i za dvě koruny za kilogram, dodal.
Kvalita brambor nabízených na trhu se podle svazu postupně zvyšuje, jsou ale případy, kdy je prodávaná komodita špatně značena. Na potírání nešvarů při prodeji chtějí bramboráři spolupracovat se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí.
Spotřeba brambor v tuzemsku činí zhruba 76 kilogramů na hlavu ročně. Cílem bramborářů je, aby Češi konzumovali především brambory tuzemské produkce. V obchodě se syrovou komoditou má Česko za loňský rok kladnou bilanci, naopak ve výrobcích z brambor vykazuje dlouhodobě schodek.