Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35113 lidí


Milan Hebnar, 17. únor 2006
Za překročení kvót na mléko postih ?
Postih za větší výrobu mléka vnímá veřejnost s nelibostí

 

Českou veřejnost začal zajímat případ českých zemědělců, kteří by měli za překročení kvóty u mléka platit pokutu. Redakce Radiožurnálu se proto obrátila na Agrární komoru ČR s přáním vše řádně posluchačům vysvětlit. Nechtěla žádné analytiky, ale odborníky z praxe, kteří pracují v provozu a ví o čem mluví.

V přímém přenosu tak v minulém týdnu mohli posluchači slyšet viceprezidenta Agrární komory ČR Pavla Novotného, který je i předsedou Zemědělského družstva Bernartice, a z ministerstva zemědělství Miloše Lukáška, který je ředitelem odboru živočišných komodit.

„Podle současného vývoje dojde ve kvótovém roce 2005/2006 k překročení národní kvóty o 15 až 20 milionů litrů,“ řekl Pavel Novotný. Postih za překročení národní kvóty na mléko je u každého litru mléka 9 až 9,50 Kč. Zemědělci by tak platili pokutu ve výši 150 až 190 milionů korun. Mohlo by to být pro řadu firem likvidační. Je to v každém případě víc než neúnosná zátěž,“ dodal Novotný. Spolu s ředitelem Lukáškem posluchačům vysvětlili, že ještě do roku 1990 bylo v České republice více než tři miliony kusů skotu. V době vyjednávání s Evropskou unií, kdy se stanovovaly produkční mantinely, byl velký pokles stavů. V roce 2000 nebylo v České republice ani 1,5 milionů kusů skotu. Referenční období ale rozhodlo o tom, že se za základ brala právě nízká produkčnost a i když Česká republika žádala o kvótu na mléko ve výši 3,1 miliardy litrů, nebyla vyslyšena, kvóta byla o více než 300 milionů litrů nižší.

„Ve starých zemích EU v době vyjednávání sílila snaha o to, aby nové státy neměly rezervu a kvóta byla nastavena na mnohem nižší úroveň než se očekávalo,“ uvedl Novotný. „V současné době má Česká republika možnost požádat k 1. dubnu 2006 o rezervu ve výši 55 788 tun mléčné kvóty. Požádali jsme samozřejmě v předstihu. Vnímáme problémy českých producentů a přes naše zastoupení v Bruselu během technických konzultací jsme dali co nejvíce argumentů k tomu, aby se získala tato restrukturalizační rezerva,“ uvedl Lukášek. Podle jeho slov také ministr zemědělství Jan Mládek chce na radě ministrů přednést požadavek na prominutí pokuty. „Pan ministr vnímá tyto problémy českého zemědělství a podporuje stanovisko o co nejvýhodnější nastavení produkčních podmínek,“ uzavřel Lukášek.

Eugenie Línková,16.2.2006


 



Hodnocení => průměr 404
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář