- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Kraje podporují snahy pěstitelů cukrovky získat plné kompenzace
Své stanovisko vedení hejtmanství vyjádřila ve společném komuniké, které zemědělci využijí při jednání s ministerstvem zemědělství. Požadavek na plné kompenzační platby pěstitelům cukrovky podporuje také vedení Agrární komory ČR.
"Rozhodli jsme požádat o podporu vedení tří krajů, protože jsme se na jednání s ministrem zemědělství dozvěděli, že chce částečně rozpustit na plochu kompenzace EU za pokles tržeb pěstitelů cukrovky. Pro pěstitele cukrovky je jedinou alternativou stoprocentní kompenzace, jinak budou muset skončit," řekl předseda představenstva Agrární komory Olomouckého kraje Josef Hlavinka.
Zástupci krajských agrárních komor dále požádali hejtmanství o podporu v oblasti trhu s mlékem a mléčnými výrobky. "Hovořili jsme o tom, že se připravuje reforma společné zemědělské politiky EU u komodity mléko a mléčné výrobky, která má snížit ceny mléka.
Pokud kompenzace nebudou cíleně směřovat na chovatele skotu, hrozí nebezpečí, že naše mléčné výrobky budou v roce 2007 nekonkurenceschopné," uvedl Hlavinka.
Hejtman Olomouckého kraje Ivan Kosatík novinářům řekl, že vedení Olomouckého, Jihomoravského a Královéhradeckého kraje považují snahy regionálních agrárních komor za rozumné a korektní. "Podpořili jsme je, abychom dali požadavkům větší váhu pro jednání s vedením Agrární komory a ministerstvem zemědělství. Patříme k tradičním producentským oblastem a chceme, abychom jimi zůstali," doplnil Kosatík.
Komuniké ze schůzky regionální agrární komory rozešlou podle Hlavinky ministerstvu zemědělství, vládě, poslancům a senátorům.
Požadavkem regionálních agrárních komor se odpoledne zabývalo představenstvo Agrární komory ČR. "Drtivá většina představenstva hlasovala pro plné kompenzační platby pěstitelů cukrovky, samozřejmě s tím, že jim nemůže být současně vyplacena platba na plochu. Co se týká mléka, tam jsme rozhodli ponechat současný systém alokace dotací. Kdybychom to udělali jinak, ČR by přišla zhruba o půl miliardy korun," řekl prezident komory Jan Veleba.
Představitelé Agrární komory se podle něj sejdou ve druhé polovině příštího týdne s vedením ministerstva zemědělství a záležitost s ním projedná. "Máme informace, že náš názor je velmi blízký názoru ministerstva. Jsem přesvědčen, že stejně v jiných složitých věcech i tento případ dovedeme ke zdárnému konci, který vyhovuje pěstitelům cukrovky," uvedl Veleba.
Na reformě trhu s cukrem se Česko a Evropská unie dohodly loni v listopadu. Jejím jádrem je to, že zaručené ceny cukru v EU klesnou od sezony 2006/07 během čtyř let o 36 procent a cukrové řepy o 42,6 procenta. Poklesu cen by měl pěstitelům vynahradit příspěvek z rozpočtu EU, který byl měl kompenzovat ztrátu jejich příjmů do výše 64,2 procenta. Čeští pěstitelé by měli dostat každý rok z EU přibližně 1,3 miliardy korun.