Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35110 lidí


apic-ak.cz, 1. březen 2006
WTO – G6 v březnu

Skupina EU, US, Brazílie, Indie, Austrálie a Japonsko se sejde na ministerské úrovni 10. a 11. března v Londýně. Pokusí se rozhýbat zemědělské jednání a snažit se dodržet časový plán WTO stanovený v Hong Kong.

Mělo by dojít k dohodě o „modalitách“. Tedy čísla a podmínky. Ve stejné době určit detailně disciplínu týkající se úvěrů a programu pojištění exportu, vývozní podniky US a potravinová pomoc.

Panel WTO potvrdil 13. února, že nový americký zákon o fiskálních úlevách při exportu, které měly nahradit pravidla FSC ( organizace exportu), je neslučitelný s mezinárodními pravidly. Po schválení usnesení členy WTO, do 30 dnů, bude mít Washington 60 dnů na splnění. Pokud US neudělá potřebné, zavede EU odvetná opatření jako v květnu 2003, kdy ji Ženeva dala možnost až do částky 4 mld$ ročně, zvýšit na 100% celní poplatky u celé řady amerických zemědělských produktů. Tyto sankce byly zavedeny jen postupně od 1. března 2004 a ne v plné výši ( jen 5%). Sankce byly přerušeny k 1. lednu 2005, kdy Brusel požádal WTO o rozhodnutí k americkému zákonu. Pokud US nesplní podmínky, pak může EU dát sankce až do výše 14%. Ale americký zástupce k tomu řekl, že prodlužování sporu neprospěje nikomu a tak se očekává rozumný výsledek.

Zdroj: Ing. Karel Matoušek, Brusel


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 428
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář