Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35110 lidí


apic-ak.cz, 14. březen 2006
SZPI vyhověla Meinlovi, zaplatila několik opravných inzerátů

PRAHA/BRNO (bo) - Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)  vyhověla stížnostem společnosti Julius Meinl na formulace v tiskové zprávě o prodeji zkažených potravin v českobudějovické prodejně na Lannově třídě.

V několika celostátních listech zaplatila inzeráty, podle kterých nezjistila prodej prošlého zboží při kontrole, jak původně uvedla. SZPI získala poznatky o tom, co se v provozovně dělo, z několika zdrojů, které jsou běžnou součástí kontrolních postupů úřadu, řekla mluvčí inspekce Daniela Kolejková.

"Státní zemědělská a potravinářská inspekce sděluje: Skutečnosti tvrzené v tiskové zprávě Státní zemědělské a potravinářské inspekce ze dne 23. 9. 2005 nebyly provedenou kontrolou u společnosti Julius Meinl, a.s. zjištěny," stojí v inzerátu.

To však podle Kolejkové neznamená, že by Meinl zkažené potraviny nenabízel. "Společnost trvala na opravě tiskové zprávy a na této formě jejího zveřejnění," vysvětlila Kolejková. Podle loňských zjištění inspekce nutil vedoucí provozovny prodavačky například omývat ve slané či octové vodě plesnivé i jinak závadné uzeniny a sýry. Po koupeli v těchto lázních je pak potíraly olejem, aby vypadaly čerstvě. Plesnivé potraviny musely ženy vykrajovat a poté zcela proti předpisům znovu prodávat.

"Protokol o provedené kontrole musí obsahovat vše, oč se kontrolní zjištění opírá. V žádném protokole o provedené kontrole SZPI na provozovně společnosti Julius Meinl v Českých Budějovicích však není ani zmínka o tom, co je tvrzeno v napadené tiskové zprávě," sdělil právní zástupce společnosti Milan Partík.

Podle něj je nepřijatelné tvrdit, že SZPI uloží mnohasettisícové pokuty ještě před pravomocným rozhodnutím a vyjádřením společnosti. Způsobilo to výrazný pokles tržeb celého obchodního řetězce v závěru jeho působení na českém trhu, uvedl Partík.

SZPI na řetězec, který už nyní v Česku nepůsobí, podala na podzim oznámení o podezření z trestného činu prodeje potravin, které ohrožují zdraví, a z vydírání. Řetězci hrozily statisícové pokuty. "SZPI přesto, že o to byla opakovaně žádána, neposkytla naší společnosti jediný materiál či podklad osvědčující ty nejzávažnější negativní informace, které SZPI poskytla sdělovacím prostředkům," reagoval o několik dní později mluvčí společnosti Meinla Tomáš Fiala.

Právě kvůli vedenému trestnímu řízení se inspekce se k této věci nebude dále vyjadřovat, dodala mluvčí. 

Prodejny Julius Meinl převzal na podzim nizozemský řetězec Ahold a nyní je provozuje pod značkou Albert.

Inspekce loni v září uvedla, že do provozu na Lannově třídě se úpravám svážely prošlé potraviny i z jiných obchodů řetězce Julius Meinl. "Pracovně se chladírně, kde se omyté uzeniny a sýry ukládaly, říkalo 'kafilérka'" uvedla SZPI. Policie posléze navrhla státnímu zástupci, aby obžaloval a postavil před soud tři pracovníky řetězce Julius Meinl v Českých Budějovicích. Obvinila je z ohrožení zdraví závadnými potravinami.


Hodnocení => průměr 397
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář