- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Jan Mládek chce omezit dovozy drůbeže
Novináři pod dohledem tří veterinárních lékařů a velmi přísných opatření, v příslušných oblecích a návlecích směli vstoupit do hal s drůbeží na vyvýšené prostranství po úroveň schodů haly. Viděli okenní sítě, cesty vysypané vápnem a další nutné hygienicko-veterinární opatření. Mimo jiné právě díky velmi striktním veterinárním opatřením a kontrolám, vysvětlovací kampani ministerstva zemědělství a agrární komory klesla spotřeba drůbežího masa ve srovnání s okolními státy jen málo. Ministr ale řekl, že se chce zasadit o striktní omezení dumpingových dovozů kuřecího masa ze zemí EU, kde propukly obavy z ptačí chřipky. Podle ministra můžeme zejména celními bariérami omezit tento dovoz do tří let po vstupu, nejdéle tedy do 1. května 2007.
Tlak řetězců má vliv na ztráty v zemědělství
Dlouhodobý pokles ceny vajec, ale také drůbežího mase způsobuje, že jeden z největších velkochovů nosnic a drůbeže v Plzeňském kraji je už druhý rok ve ztrátě. Firma Druko Střížov, která zavedla přísná veterinární i hygienická opaření už několik let před výskytem ptačí chřipky, se obává dalšího poklesu prodeje. Důvodem je zejména tlak obchodních řetězců na další snižování cen obou komodit až pod výrobní náklady. Při pondělní návštěvě ministra zemědělství Jana Mládka to řekl František Svoboda, ředitel drůbežárny Druko Střížov s ročním tržbami přes 80 milionů korun, na níž se vejce podílejí téměř třemi čtvrtinami.
"Ještě za rok 2004 jsme měli zisk v řádu statisíců korun," uvedl ředitel. Už druhý rok ale firmě nezbývá na rozvoj. Zachraňuje ji, že v předchozích deseti let investovala přes 70 milionů korun a patří mezi českou špičku.
"Pokud bude tlak řetězců na naše výrobce pokračovat, budou mít další firmy problémy," uvedl Svoboda. Řetězce podle něj nyní obsluhují 70 až 80 procent českého trhu. Podle něj je řada ze 40 drůbežáren zadlužená. Za deset let skončili v západních Čechách čtyři velcí výrobci vajec.
Cena vajec se podle Svobody "malinko vylepšila" minulý měsíc, ale od dubna už firma cítí velký tlak řetězců před Velikonocemi, kdy do ČR opět začínají ještě více proudit levná vejce z Polska. Výrobní cena vejce je v Druku 1,63 až 1,75 koruny, ale firma ho prodává průměrně za 1,50 koruny.
Veleba: Chlazené kuře nelze vyrobit pod 40 korun kilogram
Cena drůbežího masa se začala propadat ve druhé polovině loňského roku. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby se jeho současné ceny v hypermarketech a supermarketech pohybují kolem 30 korun za kilogram i pod ní. "Nelze vyrobit chlazené kuře pod 40 korunami," řekl Veleba . Čeští výrobci nesmí používat antibiotika, na rozdíl od Brazílie, která je silným exportérem masa do ČR, ani masokostní moučku na výkrm.
Podle Veleby syndrom ptačí chřipky zatím Čechy spotřebitele nepostihl. Pokles v prodeji drůbežího masa odhaduje do deseti procent. Druku se zatím dodávky kuřat nesnižují, což je podle Svobody dáno tím, že Drůbežářský závod Klatovy, výhradní odběratel, si vytvořil velmi silnou pozici na trhu. Za tři měsíce ale šla prodejní cena z 21 na 18,50 koruny u brojlerů I. třídy. Podle Svobody je to jedna až 1,50 Kč pod výrobními náklady.
"Se třemi největšími zpracovateli drůbeže Agropolem, Agrofertem a Agrotradem budeme zítra jednat o kompenzacích," uvedl Veleba. Cílem je uklidnit producenty brojlerů a společné působení na řetězce.
Druko se 43 lidmi loni vyrobilo 45 milionů vajec a dodalo 500 tun kuřat. Letos zatím stále plánuje stejnou výrobu. "Snáška 322 vajec na slepici za rok je velmi dobrá," uvedl ředitel. Polovinu vajec prodává firma přes Česká vejce CZ, jíž je Druko akcionářem. Ostatní samostatně na regionálním trhu.
Eugenie Línková
Zdroj AKČR