- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
ČR přesvědčila EK o přiznání kompenzací na řešení krize odbytu drůbežího masa a vajec
Ministr zemědělství Jan Mládek se v úterý 25. dubna zúčastnil v Lucemburku - pro českou stranu úspěšného - jednání Rady ministrů EU pro zemědělství a rybolov. Jedním ze zásadních bodů zasedání totiž bylo projednání novel nařízení Rady definujících výjimečná opatření na podporu trhu k řešení celoevropské krize v odbytu drůbežího masa a vajec a definování skupiny takto postižených zemí.
Novely byly po diskusi přítomných schváleny s vymezením financování kompenzací 50 % z EU a 50 % z rozpočtu členského státu. Zároveň byla ČR zařazena mezi země, které na kompenzace mají nárok. Platby půjdou podnikatelům za to, že dočasně nebudou přebytečnou drůbež produkovat. Tato možnost byla zvolena z důvodu snížené efektivity odčerpat přebytky pomocí vývozních dotací.
Jak po jednání uvedl ministr Mládek : „Je to dohoda o opatřeních na evropské úrovni, financovaných půl na půl z národního rozpočtu a z EU. Výslovně bylo slíbeno, že zahrnuta bude i ČR.". Zároveň vysvětlil princip chystaných opatření : "Výroba by se měla omezit na samém počátku, aby se zabránilo nadprodukci. Rozhodně nechceme jít cestou výkupu kuřat, to ať tato produkce nenastane. Ale výrobci by za to měli být kompenzováni.“.
Podstatou novel bylo rozšíření znění příslušných článků tak, aby bylo možné vyplácet kompenzace nejenom za ztráty způsobené přímými dopady veterinárních opatření, ale také z důvodu nepřímých dopadů, jako je propad spotřeby v důsledku ztráty důvěry spotřebitelů, nebo v důsledku propadu cen.
Česká republika se v rámci EU řadí mezi země, kde spotřeba drůbežího masa a vajec poklesla relativně méně. Přesto se však potýká s celou řadou vyplývajících problémů. Za leden a únor 2006 se meziročně zvýšil dovoz drůbežího masa o 26,7 %, vývoz se snížil o 31,4 %, téměř dvojnásobně narostly zásoby masa ve zpracovatelských podnicích a současně se propadly ceny zemědělských výrobců. Tyto argumenty zdůraznil ve svém vystoupení i ministr Mládek, protože jak po jednání uvedl : “Původně hrozilo, že by se opatření vztahovala jen na země, kde došlo k významnému poklesu spotřeby, a to bychom se nekvalifikovali“.
Komisí přijaté novely nařízení o organizaci trhu s drůbeží a vejci představují pouze právní základ. Konkrétní způsob odškodnění řeší každá země individuálně. Ministerstvo zemědělství ČR pro tento účel zpracovává nařízení vlády, které bude v nejbližším možném termínu předloženo Vládě ČR. Při uplatnění regulace produkce násadových a konzumních vajec v délce do tří měsíců jsou předpokládané náhrady za pokles výroby vyčísleny na 125,3 mil Kč. Peníze budou podle daného klíče určeny producentům násadových vajec, líhním, producentům jatečné drůbeže, producentům konzumních vajec a provozovatelům porážek drůbeže. Od navržené regulace produkce, která nepřesáhne desetinu objemu tuzemské roční produkce, očekáváme průběžné snížení přebytečných zásob. Veškeré další informace budou včas zveřejněny.
Zdroj: Ministerstvo zemědělství