- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Základ plateb na farmu
Často diskutovaným tématem zemědělské veřejnosti je systém rozdělování přímých plateb. Výše dotací je nastavena tak, jak dopadla předvstupní jednání v Kodani. Přijali jsme zjednodušeně řečeno platby na jeden hektar zemědělské půdy. Je to poměrně přehledný systém.
Druhý díl celkových dotací se vyplácí z rozpočtu ČR systémem Top — Up a má jiný režim. Tato situace vznikla tím, že před vstupem do EU vyplácela ČR u některých komodit dotace převyšující procentní podíl pro jednotlivá léta a byla proto využita možnost navýšit předvstupní dotace až o 10% při respektováni maximální cílové výše. Toto pravidlo bylo použito u mléka krav bez tržní produkce mléka, škrobu a ovcí.
Při hledání systému rozdělováni dotací Top — Up bylo nutné vyřešit dva základní problémy. Prvním byl rychlý růst stavů krav bez tržní produkce mléka, kde prémiová práva nepokrývala růst stavu u této kategorie. Druhým byl cíl dosaženi maximální možné podpory pro chov přežvýkavců. Tyto požadavky splňovala platba na VDJ. Jak se ukazuje, tento způsob je pro většinu zemědělských podnikatelů výhodný. Každý podnikatel má možnost vlastního výpočtu, zejména srovnání s dopadem cílených plateb na jednotlivé tituly. Při výpočtu je nutno vzít v úvahu skutečnost, že u výplaty SAPS jsou dotace na krmné plodiny vypláceny ve stejné výši jako na některé plodiny na o.p. Zdroje pro výplatu na krmné plodiny jsou pak tvořeny především z možného objemu dotací na přežvýkavce.
Pro následující období je proto velmi významné, jaký objem finančních prostředků na dofinancování TOP-UP se podaří dojednat. Proto vedení AKČR vynaložilo maximum úsilí na plné pokrytí roku 2006.Stejně důležité je to i pro další roky, protože v těchto letech se tvoří základ pro platbu na farmu.
Tabulka - Odhad plné výše přímých plateb (100%) na rok 2006 pro ČR
viceprezident AKČR