- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Zákon , který má bránit řetězcům v určitých praktikách
Praha - Poslanecká sněmovna včera přehlasovala senátní veto zákona, který má zamezit některým praktikám obchodních řetězců, na něž si stěžují dodavatelé. Senátoři tvrdí, že norma se nakonec může obrátit proti českým dodavatelům, protože řetězce by zboží mohly nakupovat v zahraničí. Předlohu musí ještě podepsat prezident republiky.
Přijatá novela například definuje tzv. ekonomickou závislost a zakazuje její zneužívání. V praxi se nekalé praktiky objevují například ve formě vybírání poplatků za přijetí zboží do prodeje či neúměrně dlouhé doby splatnosti faktur.
"Tento zákon (o ochraně hospodářské soutěže) má udávat základní pravidla, základní mantinely pro hospodářskou soutěž, nemá chránit jednotlivé subjekty trhu, což je vlastně omezení hospodářské soutěže," vysvětloval již dříve v horní komoře důvody odmítnutí senátor ODS Jiří Nedoma. Záměr ochránit české producenty zemědělských výrobků zajištěním smluvních cen se může podle senátora obrátit proti nim, protože obchodní řetězce budou hledat zboží za ceny pro ně výhodnější, "které jsou pokřiveny dotacemi z ostatních zemí EU".
Proti předloze ostře vystupují poslanci ODS. "Návrh jednoznačně zhoršuje vymahatelnost práva, snižuje právní jistotu všech subjektů na našem trhu, zvyšuje nároky na státní rozpočet, paralyzuje činnost Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, zhoršuje konkurenceschopnost všech našich dodavatelů, tedy i zemědělců," tvrdí poslanec ODS Jaroslav Plachý. Také podle Zdeňka Juračky ze Svazu obchodu a cestovního ruchu je novela nadbytečná a kontraproduktivní. Namířena je údajně proti řetězcům, které si s ní ale nejspíš poradí. Výsledkem prý bude jen další zostření dodavatelsko-odběratelských vztahů. Pojem ekonomické závislosti je podle něj nestandardní a dotkne se také řady jiných odvětví. Novelu kritizují rovněž obchodní řetězce. "Novela bude opravdu bič, jenomže ne pro obchodní řetězce, jak se někdy píše, ale pro české dodavatele, kterým bude do budoucna v praxi odepřena možnost uzavírat kontrakty s obchodními řetězci. Dopad tohoto zákona na české potravinářské dodavatele bude srovnatelný s použitím atomové bomby - totální zkáza a destrukce," řekl již dříve Vesselin Barliev ze společnosti Tesco Stores ČR. Novela totiž podle Barlieva počítá s extrémní ochranou malých dodavatelů, takže obchodníci by se obávali s nimi uzavírat smlouvy. "Pokud se totiž někomu z dodavatelů podaří prokázat, že byl v ekonomicky závislé situaci, tak smlouva bude okamžitě neplatná a obchodníci budou muset podle délky spolupráce odebírat jeho zboží následující tři až šest měsíců za cenu obvyklou na trhu. Co je to cena obvyklá na trhu?," podotkl Barliev.