Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 34398 lidí


apic-ak.cz, 31. květen 2006
Levné dovozy vajec ničí české drůbežáře

Do velmi složité situace se dostali čeští producenti vajec. Ničí je levné dotované dovozy z Polska a Litvy. „Produkce vajec je v Česku v hluboké krizi,“ řekl na tiskové konferenci zástupci Českomoravské drůbežářské unie,František Novák a Stanislav Jeřábek. Loni se podle nich do tuzemska dovezlo zhruba 515 milionů kusů vajec, což je více než čtyřnásobek proti roku 2003.

Naproti tomu domácí výroba ve velkochovech ve stejném období klesla téměř o pětinu na 1,34 miliardy kusů. Podle producentů za tuto situaci může mimo jiné stát, který jim nezajišťuje rovné podmínky se zahraniční konkurencí. Za další příčinu označily rozmach řetězců, které zajímá pouze cena.

„ Dovoz loni představoval již přes třetinu produkce velkochovů a každé třetí prodané vejce tak bylo z ciziny,“ uvedl František Novák. "Pokud bude tento vývoj pokračovat, máme obavy, že v příštím roce polovina výrobců nedožije a s produkcí skončí," dodal. Ohroženo je podle unie několik desítek tisíc pracovních míst nejen v prvovýrobě, ale i v navazujících službách.

Letošní údaje zatím ukazují spíš zhoršení, protože dodávky ze zahraničí v prvním čtvrtletí meziročně stouply o 46 procent, řekl dále Novák. „Levné dovozy, kdy například vejce z Polska jsou za 1,1 koruny, podráží farmářské ceny na domácím trhu. Ty se pohybují v průměru zhruba kolem 1,3 až 1,4 koruny za kus, což je minimálně o čtvrtinu pod náklady,“ řekl jeden z producentů, ředitel Mave Jičín Josef Valenta. Drůbežáři přitom tvrdí, že tyto importy jsou mnohdy za dumpingové ceny, protože například na polském trhu farmáři dodávají vejce za 1,6 koruny. Do Česka pak proudí hlavně přebytky, kterých se tamní výrobci jen zbavují. „Bývají to i vejce určená na zpracování, která ale končí na pultech českých obchodů,“ dodal Valenta.

Farmáři požadují zastavení dumpingových dovozů konzumních vajec a zajištění srovnatelných podmínek pro podnikání s jinými členskými zeměmi EU. Český stát podle nich například na rozdíl od Polska či Slovenska před vstupem do EU neposkytl dotace na splnění unijních norem pro pohodu zvířat v drůbežárnách. Ty přitom tyto předpisy, ale i hygienické standardy již plně dodržují, na rozdíl od konkurentů z některých jiných zemí, kteří mají přechodné období.

Drůbežářská unie si stěžuje také na neefektivní systém kontroly, který podle ní umožnil, aby do Česka proudily přebytky z celé EU.


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 329
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář