- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Z klíčových dotací za 2005 zbývá rolníkům vyplatit procento
SZIF:
"EU požaduje v termínu do 30. června vydat nejméně 98 procent rozhodnutí o přiznání podpory. My jsme vydali přes 99 procent," řekla mluvčí fondu Jitka Sluková.
Ve zbývajících případech jde podle ní vesměs o žádosti, u nichž byl nějaký problém, nejasnost či odvolání a peníze by měly být vyplaceny v nejbližší době.
Mezi základní zemědělské dotace patří po vstupu do EU přímé platby z unie, jejich národní dorovnání a podpory na hospodaření v méně příznivých oblastech, které pokrývají velkou část ČR. Loni zemědělci podali přes 20.000 žádostí, na jednom formuláři žádají o všechny tři typy podpor.
SZIF žádosti přijímá v první půli roku, výplata ale začíná podle pravidel EU až po prvním prosinci a v prvním pololetí následujícího roku. Do konce loňska byla podle SZIF vyplacena podstatná část z celkových 7,4 miliardy korun na přímé platby z EU. Letos následoval národní doplatek ve výši 6,9 miliardy a peníze pro méně příznivé oblasti v objemu 2,8 miliardy Kč.
Za letošek by měli farmáři dostat na přímých platbách, jejich národním dorovnání a podporách méně příznivých oblastí přes 18,9 miliardy korun. Tyto peníze jim opět půjdou až od konce roku a během příštího pololetí. Celkově mají podpory do zemědělství letos činit asi 33 miliard korun proti přibližně 30 miliardám loni.
Podle tajemníka Agrární komory Jana Záhorky přetrvává zatím problém v tom, že před vstupem do unie zemědělci dostávali podstatnou část podpor na jaře, zatímco nyní peníze přichází nejdříve koncem roku. To narušuje tok hotových peněz ve firmách a promítá se dojejich zadluženosti v zelených úvěrech, které potřebují na jaře při zakládání úrody. Vyšší dotace se projeví adekvátně v toku hotových peněz tak za dva roky, odhaduje předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský.