- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Argumenty pro změny v zařazení do LFA od r.2007
Upřesnění horské oblasti v ČR od roku 2007 První určení nadmořských výšek katastrálních území využité při kategorizaci LFA bylo provedeno v roce 2001 Zeměměřickým úřadem Praha. Byla vytvořena jednotná databáze definičních nadmořských výšek katastrálních území (k.ú.) v ČR.
Definiční nadmořská výška k.ú. se tehdy zjišťovala jako aritmetický průměr výšek výškově určených bodů vyskytujících se na ploše k.ú. v základní mapě ČR 1 : 50 000 (k výškovým bodům náleží především kótované body). Kromě výškově určených bodů expert Zeměměřického úřadu stanovil další body, jejichž výška se určila pomocí vrstevnic. Body v rámci každého k.ú. použité pro výpočet průměrné výšky k.ú. byly tvořeny body obou uvedených skupin. Použití definičních nadmořských výšek pro stanovení horské LFA bylo nouzovým řešením vynuceným nedostupností přesnějších metod výpočtu. V současné době je již k dispozici digitální model terénu (DMT) zpracovaný nad výškopisným podkladem ZABAGEDŽ Českého úřadu zeměměřického a katastrálního.
Od roku 2001 došlo k mnoha dalším změnám, které zpochybnily používaná data o definičních nadmořských výškách:
− změny průběhu hranic k.ú.,
− změny v počtu k.ú.,
− změny v počtu obcí,
− změny velikosti území obcí,
− upřesnění hranic obcí a k.ú. ,
− zpřesněné mapování – Základní mapa České republiky je v měřítku 1 : 10 000. Specifická je problematika určení svažitosti území. Svažitost jako kriterium je v zemích EU udávána v procentech, vychází ve většině zemí z digitálního modelu terénu a stanovuje se pro veškerou výměru území obce. Nespornou výhodou určení ukazatele svažitosti na celé území je jeho stabilita, neboť se nemění po každé změně ve využívání půdy (např. zalesnění) a zohledňuje i obtížnost přesunu např. zemědělské techniky ve svažitém území ze dvora na pozemek. Rozhodující je podíl území („na většině“ území), které má svažitost nad stanovenou mezní hodnotou. To znamená, že i velmi příkré svahy, ale jen na malé části hodnoceného území nezpůsobí splnění určeného kriteria.
Pro období 2004 – 2006 byla při vyjednáváni přiznána České republice výjimka pro určení svažitosti odůvodněná neexistencí přesného modelu terénu. V ČR se pracovalo s kategorií sklonitost vyjádřenou ve stupních a vycházející z bonitace zemědělského půdního fondu Kriterium bylo určeno stupni sklonitosti, kdy sklon nad 7o musí mít více než 50% zemědělské půdy území.
Ukazatel svažitosti v %, vycházející z celkové plochy území je v zemích EU přísnější než v ČR. Nejnižší mez svažitosti, užitá mezi zeměmi EU je 15 %. To odpovídá 8,32o . České republice byla udělena v tomto ohledu výjimka s tím, že nebyla k dispozici žádná jiná data než zastoupení BPEJ. Při aktualizaci kriterií LFA v nových hranicích správních celků byly nadmořské výšky a svažitosti propočteny již v souladu s praxí v zemích EU. V Čechách se projevilo hlavně zpřísnění kriteria svažitosti přeřazením některých území z horské oblasti do jiné než horské LFA, na východní Moravě byla naopak některá území do horské oblasti přeřazena po zohlednění svažitosti celého území.
Aktualizace podkladů pro vymezení jiných než horských LFA od roku 2007
Průměrné bodové hodnoty výnosnosti území obcí pro současné zařazení do LFA jsou váženým průměrem bodů jednotlivých BPEJ a vycházejí z údajů o zastoupení BPEJ na území obcí k
Bodové hodnoty pro katastrální území byly převzaty z dat o průměrné bodové hodnotě, dodaných VÚMOP pro vymezení LFA pro novelu NV 505 v roce 2002 a jsou to data k
− změny průběhu hranic k.ú.,
− změny v počtu k.ú., − změny v počtu obcí,
− změny velikosti území obcí,
− upřesnění hranic obcí a k.ú. ,
− rebonitace území, které byly uzavřeny k
− aktuální zastoupení BPEJ v nových hranicích, které zpracoval VÚMOP
Bodová hodnota BPEJ byla užita podle přílohy č. 1 k nařízení vlády č. 241/2004 Sb.o podmínkách provádění pomoci méně příznivým oblastem a oblastem s ekologickými omezeními.
Zavedení typu LFA SX
Pokud aktualizovaná bodová hodnota ani sklonitost území již nedovoluje zařadit obec nebo k.ú. do oblastí se specifickým omezením nebo ostatní LFA, byla tato území přeřazena do XS. Má umožnit zemědělcům zde hospodařícím v systému LFA čerpat podpory až do doby, kdy opatření LFA bude přehodnoceno (Evropská komise předpokládá rok 2010).