Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 34397 lidí


apic-ak.cz, 31. srpen 2006
Výzva i vyznání zároveň

Na Zemi živitelce v Českých Budějovicích hned v první den konání veletrhu nastínil prezident Agrární komory ČR Jan Veleba několik základních problémů současného českého zemědělství a venkova.

„Chtěl bych při této příležitosti vyzvat představitele všech politických stran k dialogu o cestě a řešení zemědělsko-potravinářského komplexu, života a perspektiv našeho venkova. Mám na mysli nedělat z nás zbytkovou politiku státu,“ řekl.

Přítomným stručně předložil nástin představ zemědělců, co by měli dělat v následujícím období oni sami, spoluobčané, politici i stát pro rozvoj venkova. Jejich očekávání shrnul Jan Veleba následovně.

Od politiků

• Aby jasně deklarovali, jaký mají k českému zemědělství vztah, co chtějí a zda platí předvolební sliby všech pěti parlamentních stran o plném dofinancování doplňkových přímých plateb z národního rozpočtu, jak nám umožňuje přístupová smlouva z Kodaně.
• Posílit rozpočet MZe pro rok 2007 tak, abychom zajistili zastavení dalšího snižování rozměru českého zemědělství.
• Vyjádřit se jasně k úloze zemědělců v rozvoji venkova a jejich úlohu v této kvalitativně nové činnosti podpořit.

Od ministerstva zemědělství

• Aby bralo české zemědělce jako partnery a aby v součinnosti s námi zpracovalo agrární politiku ČR, která bude vycházet ze současného stavu a zastaví snižování produkce a její nahrazování dovozem.
• Aby byla urychleně dořešena legislativa k biopalivům a tím se umožnila českým zemědělcům ekonomická produkce rostlinné výroby a zvyšování jejího objemu.
• Aby iniciovalo řešení legislativy, která zabezpečí objektivní podnikání, a tím i spravedlivější rozdělení profitu v potravinové vertikále - uvede chování obchodních řetězců na pravou míru úpravou státních a legislativních mechanizmů.

Od svých členů

• Aby výrazně zvýšili svou aktivitu a umožnili vedení Agrární komory ČR silnější vyjednávací mandát.
• Aby se začali sdružovat při odbytu své produkce a dosáhli spravedlivějších farmářských cen.
• Aby se zapojili do resortních i mimoresortních programů, které napomohou rozvoji venkova.

Od občanů

• Obracíme se na občanskou veřejnost, aby dala přednost domácím potravinám.
• Aby dali přednost obchodním řetězcům, které prodávají české potraviny, jenž jsou bezpečné a většinou i kvalitnější – například označené značkou Klasa.
• Aby podpořili zemědělce v úsilí nejen udržet výrobu českých potravin, ale i zemědělské osídlení českého venkova.

Starají se o naši zem

„Na první místo jsem tedy zařadil vztah k nám k zemědělcům. To proto, že bez něho se těžko pracuje, bez něho nelze složité problémy řešit, bez něho je na nás často pohlíženo jako na vetřelce, jako na ty, co neumějí nic jiného, než natahovat ruce. Bez něho nelze zemědělství porozumět. Za příklad chci dát naše přátele na Slovensku, kde účast na zahájení Agrokomplexu Nitra minulý týden pro nás byla jedinečným zážitkem. Byli jsme svědky upřímného holdu nejvyšších představitelů Slovenska svým zemědělcům. Dovolte jeden citát za všechny: „Chodím sem proto, abych vzdal hold těm, kteří se starají, abychom měli svoje potraviny. Pomáhejme jim, aby to neměli tak těžké, oni se o nás starají, starají se o naši zem.“ Autorem je prezident Slovenské republiky Milan Gašparovič.

Moje otázka zní – kdo z vás slyšel tuto nebo podobnou větu od jakéhokoliv politika v Česku? U nás slyšíme a hlavně čteme jiné věci. Například o tom, že potravinová soběstačnost je slepá ulička. Nebo o tom, že snaha řešit pomoc těžce poškozeným pěstitelům obilí je nový trik agrární komory. Dalo by se nad tím mávnout rukou, kdyby … Kdyby teoretický základ těmto absurditám nepocházel z jednoho výzkumného ústavu, kdyby tyto články pocházely z dílny bulváru a ne z renomovaného deníku, Hospodářských novin“ uvedl z tribuny Veleba.

Stát se nemůže zříci odpovědnosti
„Vraťme se ale k dnešnímu slavnostnímu dni a k zemědělství. Zemědělství, kultura agri, neboli vzdělávání země, není obyčejné povolání, ale je zároveň poslání. Vyrábíme potraviny a udržujeme krásnou a kulturní krajinu, která je naším domovem. Dělali to po staletí naši předkové a dělali to dobře. Chceme to dělat i my, nejlépe jak umíme. Nechceme, aby to za nás dělal někdo anonymní v Brazílii, Argentině či jinde. Za každým kilem u nás vyrobeného masa, litrem mléka či jogurtem je třeba vidět kousek posečené louky, zoraného pole, zaměstnaného člověka. Českého člověka. To musí být naše filozofie, to musí být naše náboženství, o tom musíme přesvědčit naše politiky a hlavně občany.

Závěrem mi dovolte jeden citát: „Stát se nemůže zříci zodpovědnosti za zemědělství jako celek, neboť svým významem přesahuje ekonomické kategorie.“ Ten citát je z února 1997 a jeho autorem je Josef Lux. I já si to myslím, ale na druhé straně vím, že je pro jeho naplnění třeba něco udělat. Stále naléhavěji se mně vtírá přesvědčení, že jenom jednání asi nebude stačit,“ uzavřel Veleba.


Hodnocení => průměr 346
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář