Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35104 lidí


apic-ak.cz, 31. srpen 2006
Marketing a biopaliva jsou naší bolestí

Agrární komora ČR úzce spolupracuje s nevládními zemědělskými evropskými organizacemi COPA a COGECA a na Zemi živitelku pozvala i šéfredaktora evropského zemědělského týdeníku Wochenblatt Johannese Urbana. Byl přítomen i slavnosti Národních dožínek v Českých Budějovicích a vyslechl si vystoupení ministra zemědělství Jana Mládka a prezidenta republiky Václav Klause.

Ptal se, proč ministr mluví o letošních žních, jako by bylo vše běžné a v pořádku. „U nás je místy velká neúroda a region od regionu se ve sklizni a její výši i kvalitě velmi různí. Totéž je u vás a zemědělci i tady přijdou v některých oblastech o velké peníze,“ komentoval vliv počasí na průběh letošních žní. Mluvil i o nízké úrodě brambor, která se v Evropě očekává. „Budou malé a výrobce hranolků čekají problémy,“ konstatoval.

Urban naslouchal debatě prezidenta Klause se zemědělci a byl překvapen tím, jak kdosi vše zjednodušil sdělením, že se cokoliv, co by chybělo, dá lehce a levně dovézt z Brazílie, Číny a vlastně odkudkoliv. „A co hygiena, sanitace, veterinární normy, zaměstnávaní dětí, absence sociálních programů, jak je tomu v některých zemích světa běžné,“ ptal se. I tomu se záhy musí WTO věnovat a my se bráníme takovým dovozům a stejně tak se tomu stane v případě dalších zemí. „Nic není tak jednoduché, jak se zdá, a i vy na to musíte být připraveni,“ řekl. Podotkl, že bychom se měli usilovně věnovat marketingu, v tom bude skryto dost neúspěchů v české vývozní politice, soudí.

Velmi dobře ví, že nám export potravin klesá a rostou dovozy, což je špatné. Upozornil na to, že i v Německu silné společnosti ničí malé výrobce a ti krachují. Kouzlo jejich úspěchu není jen v kapitálové síle, ale v dobré obchodní politice. „Preferujeme domácí potraviny a rolí agrární komory je mimo jiné chránit své zemědělce, ale i potravináře,“ řekl na vývozy některých českých komodit do sousedních zemí. „Tím by zemědělci ovlivnili u domácích zpracovatelů nedostatek suroviny, což je ochromí, a to by nebylo pro agrární sektor jako celek dobré,“ prohlásil. Podle jeho slov němečtí sedláci zásobují tuzemské mlékárny, tuzemské jatky a až teprve nadprodukci, kterou by nebylo možné doma umístit, vyvážejí. Pousmál se nad radou ministra Mládka, aby zemědělci obilí horší kvality zpracovali na bioetanol. „S lihovary jste zaspali. Otázka biopaliv byla aktuální tak před třemi roky, teď jsou v Evropě již potřebné kapacity vystaveny a těžko se se svou produkcí dostanete na trhy Evropské unie,“ uvedl.


Hodnocení => průměr 389
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář