Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35104 lidí


apic-ak.cz, 25. září 2006
Potenciál pro stabilní ceny - prognóza sklizně a vývoje cen některých komodit, hlavně olejnin

Plány na zdanění řepkového oleje a bionafty ochromují trh. V polovině dubna byly ceny řepky na burze Euronext v Paříži opět mírně nižší. Pohled z německé strany.

Plány na zdanění řepkového oleje a bionafty ochromují trh
V polovině dubna byly ceny řepky na burze Euronext v Paříži opět mírně nižší. Notace na této burze slouží s příslušnými srážkami jako základ pro předběžnou kontraktační cenu. Zatímco mnozí producenti v nových německých spolkových zemích svoji řepku prodali již během několika týdnů za předběžné kontraktační ceny, ve starých spolkových zemích často doposud nejsou o předběžných kontraktačních cenách přesvědčeni. Zemědělci tak spekulují na stabilní, možná i zvyšující se hladinu cen v době sklizně. Zpracování řepkového semene se v posledních letech plynule zvyšovalo. Pro stávající hospodářský rok se pro EU s 25 členskými státy odhaduje zpracování 14,4 milionů t v lisovnách oleje a 0,5 milionu t v zemědělských podnicích. Tím by se přibližně měla zpracovat vyprodukovaná sklizeň EU za období 2005/2006. Tento vývoj byl vyvolán stoupající poptávkou odvětví bionafty. V Evropě je, co týče se kapacit nebo rozšíření, Německo průkopníkem. Speciálně v Německu se do konce roku 2006 vychází z množství až 2,6 milionu tun. Zahraniční obchod s řepkovým semenem na to reagoval: Exporty se snížily o 60 % na 132 000 tun, dovozy se zvýšily o dvě procenta na 711 000 tun. Zejména v severním Německu již místy nebude surovina pro stávající a dodatečně plánovaná zařízení stačit. Mají se vybudovat kapacity nejen na bionaftu, ale také kapacity lisoven oleje. Ty v předcházejícím hospodářském roce často představovaly úzká místa.Sklizené množství v EU s 25 členy se v roce 2006/2007 odhaduje na 15,5 až 16,5 milionů tun (v předcházejícím roce 15,3 milionu tun). Očekávaná vysoká sklizeň by tak mohla být potřebná k tomu, aby se zpracovatelská zařízení vytížila.

Daň dusí marže
Konjuktura bionafty se daňovými plány spolkové vlády přitlumila. V mnoha analýzách se již poukázalo na to, že zdanění má na výrobní cenu působit pouze omezeně. Největší podíl půjde na úkor marží při zpracování, které nakonec také vedly ke zdanění. V nejnovějším odhadu amerického ministerstva zemědělství (USDA) se celosvětové stavy olejnin odhadují o něco nížeji, pro USA byl ale konečný stav na sojové boby ponechán beze změny. Také sójový olej a sójový šrot v USA rostou v USA na rekordní stavy. Na kotace navíc tlačí odhad sklizně 2006/2007 s očekáváním až do 90 milionů tun sójových bobů. Naproti tomu působí výroky o jihoamerické sklizni naopak spíše býčím vlivem. Byla tak snížena prognóza pro Brazílii o 1,5 na 57 milionů tun. Také pro sklizeň sóji v Paraguaji byl odhad vzhledem k povětrnostním podmínkám snížen. Pro Argentinu byl převzat odhad z předcházejícího měsíce. Vysoké odhady jsou již zahrnuty v kotacích. Protože se zřídka vychází z toho, že se tyto odhady ještě překročí, lze z toho sotva vyvozovat ještě dále klesající ceny. Pravděpodobnější je, že se snižujícími se odhady sklizně dostanou kotace prostor pro pohyb vzhůru.Nejistota vychází i nadále z ptačí chřipky. Zda a jak silně se bude snižovat poptávka po krmivu pro drůbež, a zejména po sojovém šrotu, to lze stěží odhadnout. Nenakupuje se na delší dobu, ale pouze pro nejbližší potřebu. V současné době vycházejí američtí analytici z vyšší potřeby, zejména pokud se týče poptávky z asijské oblasti. Pro Čínu se přes ptačí chřipku očekává zvýšení spotřeby o 16 % na 27,3 milionu tun. Celkové spíše pozitivní odhady o cenovém vývoji u řepky by mohly generálnímu trendu ve zvyšujících se kotacích na zemědělské suroviny propůjčit ještě další důraz. Finanční trhy se na těchto trzích angažují stále více. Přispět by k tomu také mohl nárůst cen energií. Závěr: Trh s řepkou v EU by se mohl, zejména na horizontu rozšířených a plánovaných kapacit, jevit ve stabilní až pevné formě. Také na světovém trhu se zdá být potenciál pro zvyšování ceny větší než pro snižování kurzů. Nejistota vyplývá z ptačí chřipky, která by se přitom ale neměla přeceňovat. Kromě toho poskytuje kurz dolaru potenciál pro spekulace a výkyvy. Kdyby se ale riziko jevilo být příliš velké, může se jít na jistotu a ještě uzavřít předběžný kontrakt. V polovině dubna bylo možno ještě realizovat za 225 až maximálně 230 EUR.t-1 ze sklizně. Kdo trhu důvěřuje, může dále spekulovat na vysokou a zajímavou cenovou úroveň o žních.

Zdroj: Agronavigátor


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 424
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář