- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
SPLH: miliardová arbitrážní řízení proti ČR na spadnutí
„Výběrová řízení, resp. smlouvy na lesnické práce kratší než jeden rok jsou naprostým nesmyslem. Lesní hospodářství se neplánuje na rok, ale na desítky a stovky let. A jestliže Lesy ČR myslí svůj momentální záměr vážně a chtějí vypsat tendry na méně než jednoroční smlouvy, jak to prezentoval generální ředitel Františkem Koníčkem, tak takový postup nemá v Evropě obdoby.
Bude to znamenat obrovskou vlnu žalob a arbitráží, které mohou dosáhnout výše 5 miliard korun,“ řekl předseda Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství při AK (SPLH) Miloš Balák.
Tento týden Lesy ČR naprosto překvapivě oznámily vyhlášení tendrů na uzavření krátkodobých smluv s tím, že všechny dosavadní smlouvy na práce v lesích budou nahrazeny novými smlouvami již od 1. 1. 2007. Lesy ČR tak učinily přesto, že podstatná část podnikatelů v lesním hospodářství, představovaná například Sdružením podnikatelů v lesním hospodářství při Agrární komoře ČR (SPLH) byla ochotna se s Lesy ČR dohodnout na postupu, který by tento sektor českého hospodářství zasáhl co nejméně.
„Ještě před týdnem nás Lesy ČR dokonce přesvědčovaly o tom, že oznámí vyhlášení tendrů až za rok, aby byl dostatek času na jejich přípravu. Základním důvodem pro tento postup byla časová náročnost přípravy dlouhodobých (tj. s ohledem na daný obor minimálně pětiletých) smluv o lesnických pracích. A dnes je vše zcela jinak,“ doplnil Miloš Balák
Nyní však Lesy ČR překotně vypisují tendry už na rok 2007. Tento krok Lesů ČR je pro všechny podnikatele velkým rozčarováním, protože tak Lesy ČR využívají svého dominantního postavení a nerespektují názory většiny lesnických společností, zpracovatelů dřevní hmoty, ostatních obchodních partnerů a dokonce konají proti přímému doporučení svého zakladatele, Ministerstva zemědělství ČR. To totiž důrazně doporučilo, aby bezprostředně podnik Lesy ČR nevyhlašoval žádná zadávací řízení ani nepodnikal žádné jiné kroky v této oblasti. Vedení Lesů ČR, dosazené ještě vládou Jiřího Paroubka, však pokyn ministerstva ignoruje.
Je proto paradoxem, že to bude vláda Mirka Topolánka, která bude v budoucnu odpovědnou za další miliardovou arbitráž, kterou proti ní povedou zahraniční vlastníci lesnických firem a další miliardové soudní spory, neboť zjevně nedokáže zajistit, aby jí podřízený státní podnik Lesy ČR nejednal v rozporu s jejími jasnými pokyny.
Hlavním problémem však je, že Lesy ČR hodlají vyhlásit tendry zhruba na polovinu jimi spravovaných lesů, na které jsou však již nyní uzavřeny dlouhodobé smlouvy. Jinými slovy, Lesy ČR se snaží získat na zakázku sjednanou s jednou firmou, dalšího smluvního partnera. Lesy ČR tvrdí, že tyto smlouvy jsou neplatné, nicméně je pravdou, že dosud neexistuje žádné rozhodnutí soudu, které by potvrdilo neplatnost těchto smluv a kroky Lesů ČR tedy nemají zákonnou oporu.
Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství při AK (www.splh.cz) dnes zastřešuje na dvě desítky českých lesnických společností s ročním obratem přes 4,5 mld. korun a zaměstnávajících na 5.400 pracovníků.
Zdroj: www.agris.cz