Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35104 lidí


apic-ak.cz, 10. říjen 2006
Informace Organizačního štábu AK ČR z 9.10.2006

Složení:
Jan Veleba, prezident AK  ČR, Miroslav Jirovský, předseda ZS ČR,
Zdeněk Koubek, předseda ČMSZD, František Hrabě,  předseda AU,
Bohumír Dufek,  předseda OSPZV-ASO, Pavel Novotný, viceprezident AK ČR
Oldřich Reinbergr, viceprezident AK ČR, František Zobal, předseda DR
Jan Záhorka, tajemník AK ČR, Tomáš Petana, asistent prezidenta AK ČR

Vývoj českého zemědělství je dlouhodobě nepříznivý a i po vstupu do EU se zrychluje snižování jeho rozměru. Vlivem  toho rychle ztrácíme konkurenceschopnost a soběstačnost v jednotlivých komoditách a naše potraviny jsou nahrazovány dovozem. Nárůst  dovozu agrárních komodit po vstupu do EU v roce 2006 proti roku 2003 dosáhne plných 30 mld. Kč, pokles produkce živočišné výroby ve stálých cenách v roce 2006 proti roku 2003 bude cca o 7 mld.Kč. Klesající příjmy ze zemědělské výroby nejsou nahrazovány programy nepotravinářské produkce, které nejsou legislativně řešeny, např. biolíh.
 
Uvedený nepříznivý vývoj je urychlován slabými výsledky letošní rostlinné výroby, tj. obilovin, brambor i cukrovky a v živočišné produkci poklesem cen mléka, drůbeže  a vajec.

Za této situace je naší jedinou jistotou státní rozpočet, který již  vláda předala do Parlamentu. Jeho  návrh, který především nezabezpečuje v Kodani vyjednané dorovnání přímých plateb, je pro nás nepřijatelný. Přitom všechny parlamentní strany se ve svých volebních programech zavázaly k plnému dofinancování. Stejný slib je i v programovém prohlášení současné vlády.

V návrhu státního rozpočtu na rok 2007 je na TOP-UP, tj. doplňkové přímé platby, 5,35 mld. Kč. To představuje dofinancování pouze na 20%,  místo 30% možných. Tento rozdíl představuje včetně dorovnání kompenzačních plateb na mléko částku 2,65 mld. Kč. O tuto částku žádáme posílit rozpočet Mze, specielně na platby TOP-UP. V případě, že dofinancování TOP-UP nebude dosaženo, poklesne platba proti maximální, vyjednané s EU na jednu VDJ o cca 1 000  Kč a  na 1 ha orné půdy o cca 700 Kč, a to u obou plateb současně.

Krizový štáb se proto rozhodl:

1) Zaslat jménem všech zúčastněných organizací  v krizovém štábu otevřený dopis předsedům parlamentních politických stran,

2) požádat okresní a krajské složky zúčastněných organizací, aby neprodleně projednaly dofinancování plateb ze státního rozpočtu se všemi poslanci v jejich poslaneckých obvodech.

Aby jsme mohli výsledků  jednání  využít  k  dalším  krokům,  žádáme o zaslání krátké zprávy o jednání s každým poslancem do 28.10.2006 na adresu sekretariat@akcr.cz,

3) jednání s předsedy parlamentních stran ukončit ke dni 31.10.2006 a rozhodnout o  dalším postupu. Současně připravovat protestní vystoupení v Praze pro případ neúspěchu jednání.

K tomu účelu oznamte zodpovědné osoby za organizaci účasti z okruhu Vaší působnosti na stejnou adresu jako v bodě 2,

4) požádat okresní a krajské složky  zúčastněných  organizací v krizovém  štábu, aby stanovily zodpovědnou osobu k přípravě dalších jednání a vyslaly  nejméně ji  na první  čtení  zákona o státním rozpočtu v PSP ČR 25.10.2006 a nahlásily jméno na stejnou adresu jako v bodě 2,

5) krizový štáb bude o vývoji situace průběžně informovat.


Hodnocení => průměr 374
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář