Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35110 lidí


apic-ak.cz, 16. říjen 2006
Zpráva z jednání s vedeními politických stran

l. Jednání se uskutečnilo v pátek 13.10.2006 s vedením ČSSD v Lidovém domě a zúčastnili se jej: Ing.Jan Veleba, Pavel Novotný, Ing.Miroslav Jirovský, Ing.Zdeněk Koubek, Ing.František Hrabě a Bohumír Dufek. (Výsledek jednání je v níže uvedené tiskové zprávě).

2. Další jednání proběhlo s ODS dne 15.10.2006 v Kramářově vile. Vyjednávací skupina Agrární komory ČR byla stejná jako v bodě 1. s tím, že k jednání s předsedou ODS Ing.Mirkem Topolánkem za účasti ministryně zemědělství MVDr.Mileny Vicenové a předsedy Asociace soukromého zemědělství ČR Ing.Stanislava Němce byl přizván pouze prezident Agrární komory ČR Ing.Jan Veleba.

Na jednání předseda ODS Mirek Topolánek deklaroval docílit v rozpočtu na rok 2007 přímé platby na maximální úrovni 70 %. Ministryně zemědělství Milena Vicenová sdělila, že v současné době chybí už jenom 700 mil.Kč.(viz tisková zpráva MZe)

Dále byla deklarována společná vůle zahájit diskuzi odborníků o názorech na další vývoj českého zemědělství v kontextu s budoucím předsednictvím České republiky na řízení EU v I.polovině roku 2009. K vyjasnění konkrétních čísel v rozpočtu na rok 2007 se prezident Agrární komory ČR sejde s ministryní zemědělství 19.10.2006.
 
3. Další informace vyjednávací skupiny bude podána po jednání s KDU-ČSL, které se uskuteční 19.10.2006.


V Praze 16.10.2006                                      Ing. Jan Veleba   v.r.
                                                                     prezident AK ČR
          

Tisková zpráva

K jednání předsedy ČSSD se zástupci zemědělských svazů ČR

(Praha dne 13. října 2006) Čeští zemědělci rychle ztrácejí konkurenceschopnost a soběstačnost v jednotlivých komoditách a naše potraviny jsou nahrazovány dovozem. Nárůst dovozu agrárních komodit po vstupu do EU v roce 2006 proti roku 2003 dosáhne plných 30 mld. Kč, pokles produkce živočišné výroby ve stálých cenách v roce 2006 proti roku 2003 bude cca o 7 mld.Kč. Klesající příjmy ze zemědělské výroby nejsou dostatečně rychle nahrazovány programy nepotravinářské produkce, zejména energetické plodiny, např. biolíh. Uvedený nepříznivý vývoj je urychlován slabými výsledky letošní rostlinné výroby, tj. obilovin, brambor i cukrovky a v živočišné produkci poklesem cen mléka, drůbeže a vajec.
Za této situace je jediným řešením úprava státního rozpočtu, který již vláda Mirka Topolánka předala do Parlamentu ČR. Současná podoba státního rozpočtu totiž nezabezpečuje v Kodani vyjednané dorovnání přímých plateb pro české zemědělce na 70% úrovně zemí EU 15 na rok 2007•.
• V návrhu státního rozpočtu na rok 2007 je na TOP-UP, tj. doplňkové přímé platby, 5,35 mld. Kč. To představuje dofinancování pouze na 20%, místo 30% možných. Tento rozdíl představuje včetně dorovnání kompenzačních plateb na mléko, částku 2,65 miliardy korun . O tuto částku je třeba posílit rozpočet MZe specielně na platby TOP-UP.


Květa Kočová
tisková mluvčí ČSSD


Zpráva z nedělního jednání s premiérem Mirkem Topolánkem a ministryní Milenou Vicenovou, vydalo MZe.

Tisková zpráva                                              Praha, 16. října 2006

Maximální dorovnání přímých plateb je prioritou vlády

Současná vláda dělá vše pro to, aby zemědělci v příštím roce dostali maximální možné dorovnání přímých plateb. Premiér Mirek Topolánek a ministryně zemědělství Milena Vicenová při nedělní schůzce s představiteli zemědělské veřejnosti znovu potvrdili ochotu zajistit zdroje pro financování přímých plateb do 70 procent úrovně původních členských zemí Evropské unie.
Premiér Topolánek při včerejším jednání s prezidentem Agrární komory ČR Janem Velebou a předsedou Asociace soukromého zemědělství ČR Stanislavem Němcem deklaroval, že plné dorovnání plateb je prioritou. Důrazně však připomněl, že potřebné prostředky v návrhu státního rozpočtu nezajistila předchozí vláda, nikoliv tato. I v minulých letech se o financování národních doplňkových plateb jednalo vždy delší dobu a chybějící peníze se sháněly poměrně složitě. ČSSD za svého vládnutí doposud nikdy při schvalování státního rozpočtu nevyčlenila dostatečné zdroje na maximální dorovnání přímých plateb, přesto zemědělci necítili potřebu protestovat.
Ministryně Milena Vicenová představitele nevládních organizací seznámila s kroky, které umožní dofinancovat přímé platby z národních zdrojů. Díky úsporám v zemědělské kapitole se zdroje posílí o 400 milionů korun, část peněz by měl poskytnout Pozemkový fond ČR, o dalších chybějících prostředcích se bude dále jednat ve vládě. „Premiér označil navrženou cestu k navýšení financí za schůdnou a souhlasili s ní i ostatní účastníci jednání,“ uvedla ministryně Vicenová. Připomněla, že současná vláda již napravila dluh předchozího kabinetu, když pro agrární rozpočet uvolnila dvě miliardy korun na spolufinancování podpor z nového Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova.
„Všichni jsme se při nedělním jednání shodli také na tom, že je nutné co nejdříve zahájit národní diskusi o nezbytné reformě společné zemědělské politiky Evropské unie. Cílem je pojmenovat náš jasný postoj pro předsednictví EU, které Českou republiku čeká v prvním pololetí roku 2009,“ dodala ministryně zemědělství.


Táňa Králová
tisková mluvčí MZe

 

 

 


                                                                     


Hodnocení => průměr 439
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář