- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Zemědělci se hlásí o své peníze vyjednáváním
„Vláda Mirka Topolánka (ODS) hodlá pozměňovacími návrhy k rozpočtu na rok 2007 zajistit dorovnání přímých plateb pro zemědělce na 70 procent úrovně starých členských zemí EU, jak má Česko dojednáno,“ po jednání s premiérem Mirkem Topolánkem a ministryní zemědělství Milenou Vicenovou řekl prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. Stejné řešení v pátek při jednání se zemědělci navrhl i předseda ČSSD Jiří Paroubek.
„K dorovnání plateb je podle Vicenové třeba již jen 700 milionů Kč, které se mají získat přesunem v rozpočtu ministerstva zemědělství,“ uvedl Veleba. „Problém je, že rozpočet je již ve sněmovně,“ podotkl. Veleba považuje za nestandardní, že na jednání u Topolánka byl sám a ostatní představitelé zemědělských svazů či odborů na něj nebyli připuštěni. Tento čtvrtek se má Veleba setkat se zástupci KDU-ČSL.
Topolánek zástupce zemědělců vyzval také k ustavení expertní skupiny, která má začít diskuzi o budoucnosti zemědělství v souvislosti s českým předsednictvím v EU v roce 2009. ODS míní, že evropské zemědělství by mělo jít cestou postupného odbourávání dotací.
Ministerstvo zemědělství ve čtvrtek oznámilo, že posílí zdroje na dorovnání přímých plateb zemědělcům v příštím roce o 400 milionů Kč, které půjdou z úspor v rozpočtu zemědělské kapitoly. Na maximální doplatek přímých dotací do 70 procent úrovně ve starých členských zemích EU tak úřadu scházelo ještě zhruba 1,5 miliardy korun. Veleba ale tyto údaje v pátek zpochybnil, chybělo prý 2,6 miliardy.
Agrární komora chce splnění tohoto požadavku vyjednat do konce října, jinak hrozí uspořádáním velké protestní akce zemědělců v Praze. Vicenová s protesty nesouhlasí. Za nekorektní a populistické považuje tyto hrozby také Asociace soukromého zemědělství.
MZe mělo ve vládním návrhu státního rozpočtu na příští rok peníze na dorovnání 40procentních přímých plateb z Bruselu na 59 procent úrovně ve starých členských zemích EU. Na maximální možný doplatek do 70 procent úřadu chybělo zhruba 1,9 miliardy korun.
Zemědělci tvrdí, že maximální přímé platby potřebují k zajištění konkurenceschopnosti, protože i tak dostávají na dotacích méně než konkurenti ze starých zemích EU. To je prý v soutěži znevýhodňuje. Agrární komora v této souvislosti poukazuje na růst agrárních dovozů a snižování zemědělské výroby v tuzemsku. (egi)
Eugenie Línková