Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35110 lidí


apic-ak.cz, 2. listopad 2006
Fóra pro udržitelný rozvoj se zúčastnily politické a odborné špičky ČR i EU

Za účasti zástupců finského předsednictví EU, Evropské komise i Světové podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj, významných odborníků a reprezentantů vlády, obcí a krajů, ale také nestátních neziskových organizací se včera v prostorách Lichtenštejnského paláce na pražské Malé Straně uskutečnilo již třetí Fórum pro udržitelný rozvoj [1].

Informoval o tom ředitel vnějších vztahů Ministerstva životního prostředí ČR (MŽP) Jakub Kašpar. Na setkání, které zahájil premiér a předseda Rady vlády pro udržitelný rozvoj (RVUR) Mirek Topolánek spolu s ministrem životního prostředí Petrem Janem Kalašem, byly podle Kašpara představeny základní přístupy klíčových resortů k udržitelnému rozvoji v ČR i postoj Evropské komise a předsednického Finska k této problematice na evropské úrovni.

Senátor a předseda Výboru RVUR pro strategii Bedřich Moldan pak prezentoval současný vývoj aktualizace Strategie udržitelného rozvoje ČR (SUR) [2]. Odpolední sekce přinesly také aktuální informace z regionů, měst a obcí.

Fórum zahájil předseda vlády Mirek Topolánek. Seznámil účastníky s vlastním pohledem na udržitelný rozvoj, pro který je dle něho klíčová svoboda. „Jen svobodní lidé si nenechají ničit své životní prostředí a ve svobodné zemi mají možnost mu sami bránit,“ uvedl. Zdůraznil také roli podniků, obcí a regionů, které samy musí převzít iniciativu k udržitelnému rozvoji.

Ministr životního prostředí Petr J. Kalaš, výkonný místopředseda RVUR, upozornil na skutečnost, že i přes významné úspěchy se životní prostředí v některých oblastech opět zhoršuje. Dvě třetiny obyvatel ČR jsou dnes například vystaveny nadlimitnímu znečištění ovzduší prachovými částicemi. „Abychom zastavili tento trend, je třeba snížit emise z dopravy a zvýšit energetickou efektivitu ekonomiky. Musíme využívat více obnovitelných zdrojů energie, podporovat inovace a lépe využívat ekonomické nástroje spíše než další regulace,“ zdůraznil Kalaš. Na závěr svého vystoupení vyhlásil sjednocující téma pro místní Agendy 21 pro rok 2007, kterým bude udržitelná doprava.

Velvyslanec Finska v ČR Jorma Inki přiblížil účastníkům základní kroky, které jeho země podniká směrem k udržitelnosti svého rozvoje. Například vlastní strategii udržitelného rozvoje či vládní komisi pro udržitelný rozvoj (obdoba naší RVUR) má Finsko již od počátku devadesátých let 20. století. Připomněl také řadu podobností mezi ČR a Finskem a nabídl možnost spolupráce obou zemí při cestě k udržitelnému rozvoji, například v oblasti hospodaření se dřevem a lesnictví.

Timo Mäkelä, ředitel sekce udržitelného rozvoje DG Environment Evropské komise, připomněl výsledky studie, zpracované pro britskou vládu (tzv. Sternovy zprávy), podle níž je hrozba klimatických změn významným ohrožením ekonomického rozvoje světa. „Ohrožují pětinu světového ekonomického bohatství, budou znamenat až 200 milionů klimatických uprchlíků,“ varoval Mäkelä. Připomněl také výsledky průzkumu Eurobarometru, podle nějž 85 % Evropanů považuje stav životního prostředí za stejně důležitý jako ekonomiku či sociální otázky a 65 % lidí říká, že politika ochrany životního prostředí má mít vyšší prioritu než ekonomický profit. Představil také revidovanou Strategii udržitelného rozvoje EU a její priority, mezi které patří boj proti klimatickým změnám a řešení situace v oblasti dopravy. Mezi další z celkem sedmi priorit patří například oblast energetiky či veřejného zdraví. „Udržitelný rozvoj má svůj smysl potud, pokud ho naplníme smysluplným obsahem. Nemůžeme zůstat u obecných proklamací, ale hledat konkrétní problémy a najít jejich řešení,“ řekl Mäkelä, čímž reagoval na některé své předřečníky, kteří tento koncept zpochybňovali.

O přístupu podnikatelského sektoru k udržitelnému rozvoji mluvil zástupce Světové podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj Jürg Gerber. Rada sdružuje na 190 nadnárodních korporací s celkovým obratem přes 5 miliard dolarů, produkty některého z jejich členů si denně na světě koupí více než 3 miliardy lidí Mezi její hlavní priority patří klimatické změny a snižování emisí skleníkových plynů, spotřeby energie či vody.

Se Situační zprávou k SUR seznámil přítomné senátor Bedřich Moldan. Představil nový koncept Strategie, který počítá s větší úlohou indikátorů, jež by měly přispět ke konkrétním výstupům a lepšímu sledování naplňování priorit SUR. Novinkou by mělo být i stanovení určitých limitů pro jednotlivé oblasti, které by jasně řekly, co je a co není v určitém časovém horizontu udržitelné. „Naším cílem je tyto inovace zapracovávat již od ledna příštího roku tak, aby byla revidovaná SUR hotova v listopadu 2007,“ popsal nejbližší cíle Moldan.

Situaci na úrovni OSN popsal Jiří Hlaváček, místopředseda výboru OSN pro přípravu zasedání Komise OSN pro udržitelný rozvoj (UN CSD) v roce 2007. I UN CSD považuje za prioritu oblast energetiky a klimatických změn. Hlaváček upozornil, že zatímco emise skleníkových plynů budou v Evropě postupně klesat, například v Číně či Indii bude trend obrácený a přinese další problémy. „Dělení na životní prostředí a ekonomický, případně sociální rozvoj je definitivně opuštěno. Světové společenství si uvědomuje, že životní prostředí i ekonomika a sociální oblast jsou součástí udržitelného rozvoje.“

Odpolední část Fóra byla rozdělena na tři paralelní sekce. První se věnovala tématu udržitelného rozvoje na úrovni EU. Udržitelný rozvoj v ČR a druhá situační zpráva k SUR byly náplní druhé sekce. Zde se vedla živá debata zejména nad sadou indikátorů, které mají měřit, zda se ČR jako celek blíží nebo naopak vzdaluje udržitelnému rozvoji. Třetí sekce se zabývala situací v regionech a obcích. Představila nástroje, nabízené Národní sítí Zdravých měst ČR a Pracovní skupinou pro místní Agendy 21 (MA21) při RVUR (např. sadu kritérií pro hodnocení MA21). Konkrétní zkušenosti představili zástupci města Vsetín (jedno ze dvou nejúspěšnějších při uplatňování MA21) a krajů Vysočina a Ústeckého.

Poznámky:

[1] Fórum pro udržitelný rozvoj svolává každoročně RVUR. Slouží k veřejné prezentaci práce Rady a veřejné diskusi nad jejími výsledky - další informace na stránce http://www.udrzitelny-rozvoj.cz.

[2] Další podrobnosti ke Strategii udržitelného rozvoje ČR na http://www.udrzitelny-rozvoj.cz.

Kontakt na sekretariát RVUR: Jaroslava Hlaváčková, 267 122 221, rvur@env.cz

Zdroj: www.agris.cz, 2.11.2006


Hodnocení => průměr 403
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář