Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 34294 lidí


apic-ak.cz, 3. listopad 2006
Prostějovští apelují

Apel z Prostějova na poslance

Zástupci Okresní agrární komory v Prostějově se otevřeným odpisem obrátili na poslance Miloslava Vlčka a požádali jej o pomoc při řešení agrární problematiky. Především mu vysvětlují, co znamená pro zemědělce z České republiky dorovnání přímých plateb na potřebnou úroveň.

Pro rok 2007 by naši zemědělci podle podepsané dohody v Kodani měli získat dohromady celkem 70 procent přímých plateb. „Přestože jde o opatření diskriminační, jsou každoročně s doplacením top-up vážné problémy,“ uvádí se v dopise.


Dopis obsahuje dále uvedená číselná fakta.
• Pro rok 2006 činí podle anexu Evropské unie maximální částka na top-up 286,4 mil.eur (při kursu 28,326 Kč asi 8,11 miliardy korun). Státním rozpočtem byla schválena částka 4,1 miliardy korun, která byla postupně usneseními minulé vlády navýšena (+ 2000, + 800. + 450 = + 3250 mil. Kč) na přibližně 7350 milionů korun. Navýšená částka je ale blokována v rezervním fondu ministerstva zemědělství a dosud není jasné, zda bude vyplacena.

• Pro rok 2007 lze částku na doplacení top-up podle našich propočtů rovněž kvantifikovat na úrovni 286,8 mil. eur (při kursu 28,326 Kč asi 8,11 miliardy korun). V návrhu státního rozpočtu se ale rozpočtuje jen 5350 milionů korun, to znamená 20 procent z možných 30 procent. Na doplacení třicetiprocentní úrovně top-up chybí zhruba 2,7 miliardy korun.

Vyspělé země chrání venkov a zemědělce
Zemědělství ČR je pod silným tlakem agrárních dovozů. Po vstupu do Evropské unie postupně narůstá záporné saldo našeho agrárního obchodu až na hodnotu asi 33 miliard korun, naproti tomu agrární saldo Evropské unie je vyrovnané.

„Vyspělé země Evropské unie totiž chrání produkci vlastních potravin a život na venkově systémem dotací. Tyto dotace znemožnily volnou soutěž našich a zahraničních zemědělců a v konečném důsledku vedou ke každoročnímu snižování produkce domácích potravin. Česká republika již přestala být soběstačná ve výrobě vepřového masa, vajec, drůbežího masa, zeleniny a ovoce,“ uvádí se dál v dopise, podepsaném ředitelem OAK Prostějov Miroslavem Zatloukalem a předsedou představenstva OAK Prostějov Zdeňkem Vykydalem.

Rána pro cukrovarníky Prostějovska
Prostějovsko má prosti dalším regionům ČR jednu velkou nevýhodu, má na ni přímý dopad rozhodnutí cukrovarnické společnosti Eastern Sugar. Ta zhruba před třemi týdny oznámila svůj záměr uzavřít svoje cukrovary v České republice a požádat Evropskou unii o prostředky z restrukturalizačního fondu:730 eur za jednu tunu zrušené výroby cukru.

Uzavřením cukrovarů společnosti Eastern Sugar v Němčicích na Hané, Kojetíně a Hrochově Týnci by Česká republika nenávratně přišla o výrobní kvótu 102 473 tun cukru,což je 22,5 % z celkového množství cukru, které má naše republika v současné době povoleno vyrábět. Pokud se to stane, přestane být ČR soběstačná i ve výrobě cukru a bude nucena pro zajištění vlastní spotřeby dovážet ročně zhruba 30 000 tun cukru.

Levné dovozy dotované silnými ekonomikami zemí bývalé EU-15 neustále stlačují ceny našich zemědělských výrobků, zatímco ceny vstupů do zemědělství rok od roku narůstají. Od roku 1990 do roku 2006 došlo k nárůstu cen vstupů do zemědělství o 287 %, avšak ceny zemědělských výrobců vzrostly pouze o 42 procent.

Zemědělská produkce klesá
Vývoj v zemědělství směřuje k neustálému snižování hrubé zemědělské produkce (HZP). Zatímco v roce 1990 činila zemědělská produkce ČR v souhrnu 106 miliard korun, v roce 2005 byla její výše 73,6 miliardy a pro rok 2006 je odhad pouze 66 miliard korun.

Neustále klesá počet pracovníků v zemědělství, zvyšuje se jejich průměrný věk a snižují se mzdy‚ které jsou v současnosti o 5000 korun nižší, než je celorepublikový průměr.

Z výše uvedených skutečností vyplývá, že je třeba zachovat pro rok 2007 podporu našemu zemědělství dofinancováním alespoň do 70 procent přímých plateb na úroveň EU-15.

Na zemědělství závisí řada dalších odvětví národního hospodářství: výroba hnojiv, zemědělských strojů, sladovnictví, pivovamictví, mlékárny, pekárny, cukrovarnictví, masný průmysl, řada potravinářské produkce a výrobců obalů. Česká republika není zemí, která se by se uživila pouze z cestovního ruchu a bankovnictví, a proto je třeba zabránit likvidaci jejího zemědělství i následně navazujících oborů národního hospodářství.


Hodnocení => průměr 298
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář