Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 34293 lidí


apic-ak.cz, 1. prosinec 2006
Obnovitelné zdroje - dopis prezidenta AK ČR a odpověď premiéra ČR

V Praze 19. září 2006
Čj.: 200/2006

Vážený pane premiére,

Jak zajisté víte Česká republika se zavázala, že počínaje příštím rokem bude přimíchávat do paliv určité procento vyrobené z obnovitelných zdrojů.

Tento závazek je chvályhodný a má dopady ve více společenských oblastech, ať již dopady ekologické — biopaliva jsou šetrnější k životnímu prostředí jsou z obnovitelných zdrojů, zároveň umožní produkci surovin zemědělcům, kteří mají v EU značné přebytky potravinářské produkce a v neposlední řadě také umožní Evropě i ČR snížit závislost na zemích, které produkují strategickou surovinu — ropu.
 
Rád bych Vás upozornil, že ve všech ostatních státech EU existuje podpora výroby biopaliv ať již formou vratky spotřební daně, nebo přímou podporou producentů a nebo zpracovatelů. V 15 zemích Unie je tato podpora realizována formou vratky spotřební daně. Výrobu biopaliv podporují i jinak tak liberální země, jako jsou například Spojené státy americké. Pokud bychom byli výjimkou a biopaliva nijak nepodporovali, lihobenzinový program by se u nás vůbec nenastartoval a nebyl by konkurenceschopný. Tento program pomůže vyřešit problémy spojené s produkcí přebytků obilovin a cukrové řepy a umožní našim prvovýrobcům se efektivně realizovat i na poli nepotravinářské produkce.

Rozhodnutí nepodporovat výrobu a zrušení vratky spotřební daně z biolihu je v přímém rozporu s dosavadním systémem podpory bionafty respektive výroby metylesteru řepky olejné, který je notifikován EU a u kterého zůstala zachována i vratka spotřební daně v příštím roce. Tento nesoulad v přístupu k oběma těmto komoditám mnohdy vede i ke spekulacím veřejnosti, pro koho je tento stav výhodný a kdo na něm profituje.

Rád bych Vám, pane premiére, tímto způsoben tlumočil stanovisko Agrární komory ČR a jejích členských organizací, kde zásadně nesouhlasíme s tím, aby výroba biopaliv zůstala úplně bez jakékoliv podpory a vyhrazujeme si právo tento svůj názor veřejně vyjádřit a upozornit na tento stav naší veřejnost všemi dostupnými prostředky.

Agrární komora ČR zastupuje jak soukromé zemědělce, tak i zemědělské, lesnické a potravinářské podniky a mnoho zájmových sdružení. Agrární komora zastupuje 107 tisíc lidí pracujících přímo v zemědělství a mnoho dalších v navazujících odvětvích. Pane premiére, rozhodnutí Vaší vlády o podpoře biopaliv se přímo dotkne všech lidí v zemědělském sektoru.
 
Věřím, že Vaše vláda rozhodne v této otázce na základě zdravého rozumu, a že se zařadíme mezi všechny ostatní země podporující obnovitelné zdroje a výrobu a spotřebu biopaliv.

S pozdravem,

Ing. Jan Veleba, v.r.

Odpověď

V Praze dne 31.října 2006
Č.j. 17728/06-OSV

Vážený pane prezidente,

obdržel jsem Váš dopis ze dne 20.9.2006 ve kterém jménem Agrární komory ČR a jejích členských organizací nesouhlasíte s výrobou biopaliv bez přímé státní podpory.

Na svém zasedání vláda ČR rozhodla, že se budou biopaliva přimíchávat do fosilních paliv bez přímé státní podpory. Tato varianta byla zvolena především proto, že je velmi jednoduchá, zcela průhledná a neponechává prostor pro případnou korupci. Je také více spravedlivá, protože případné vyšší náklady zaplatí spotřebitelé a nikoliv všichni daňoví poplatníci. Z pohledu zemědělců povinnost přimícháváni vyvolá poptávku po biopalivech na trhu, čímž se zvýší i odbyt zemědělských surovin potřebných pro jejich výrobu. Prostředky, které je potřeba věnovat na kompenzaci zvýšené ceny biopaliv, jsou ekonomicky nejefektivněji převáděny přímo do produktu. Jakákoliv dotace by byla vždy nákladnější pro daňové poplatníky a hlavně by umožnila prostor pro korupční jednání. V neposlední řadě toto řešení nevyžaduje žádné další výdaje ze státního rozpočtu.

Kvůli váháni předchozích vlád nad rozhodnutím, jaký postup při uplatňováni biopaliv zvolit, jsme se dostali do velkého prodlení. U varianty bez dotací odpadá nutnost zdlouhavé notifikace ze strany Evropské komise, která by v případě ostatních variant musela vyslovit s navrženým řešením souhlas. Zavedením povinného přidávání biopaliv do pohonných hmot se mírně sníží dovoz ropy a zároveň stát nepřímo pomůže zemědělcům s odbytem produkce plodin, z nichž se biosložky vyrábějí.

Mezi priority resortu zemědělství patří mimo jiné získáni maximální výše podpor pro sektor zemědělství a kvalitní příprava na čerpáni prostředků z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova. Rozumím velmi dobře požadavkům zemědělců na maximální dorovnání výše přímých plateb pro české zemědělce. Dlouhodobou snahou Ministerstva zemědělství je také zařazení České republiky do systému podpory pro energetické plodiny, který je dosud určen pouze pro některé členské státy EU.

Vážený pane prezidente, věřím, že během mandátu této vlády se nám podaří maximálně podporovat nejenom zemědělce, ale i zemědělství jako obor a nastartovat především programy a projekty vedoucí k rozvoji českého venkova.

S pozdravem

Mirek Topolánek, v.r.


Hodnocení => průměr 306
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář