- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Rozvoj venkova a jeho osy
Na konferenci o 7.rámcovém programu EU s názvem „Priorita zemědělství, potraviny a biotechnologie“ se koncem ledna na Suchdole v budově České zemědělské univerzity hovořilo mimo jiné o osách I-III. strukturálního fondu EAFRD.“
V I.ose se má pozornost zaměřit hlavně na zvýšení konkurenční schopnosti zemědělské výroby a jejích produktů,ve II.ose bude její část programů určena na zlepšování kvality potravin a III.osa bude napomáhat podporování výroby a využití zemědělské produkce na nepotravinářské využití,“ řekl místopředseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Martin Bena,který se konference zúčastnil. „Významné místo má mít sledování kvality a bezpečnosti potravin např.u GMO,kde plochy pěstování takto upravených plodin jsou ve světě o výměře 100 mil.ha a EU jich vykazuje pouze 170 tis.ha.
V předchozím 6.rámcovém programu,kde bylo 51 tisíc účastníků,se vyčerpalo 19 mld.EUR a realizovalo 6662 projektů a příspěvek EU byl 12 mld.EUR.V ČR to bylo 607 projektů a 744 účastníků s celkovými výdaji 133 mil.EUR a příspěvkem 90 mil.EUR od EU.“V EU zaujímáme 16 místo v této oblasti čerpání prostředků na tyto účely.Máme tedy velké rezervy,“ uvedl Bena.
V 7.rámcovém programu,který je určen pro malé a střední podniky,má dojít ke zjednodušení hlavně u toku financí a administrativy. „Počítá se například se zrušením kolektivní finanční odpovědnosti,vytvořením záručního fondu,omezením certifikovaného vyúčtování,snížením počtu evaluačních kritérií atd.,“ dodal Beňo.
Zajímavá byla informace pro malé a střední podniky v oblasti zapojení do standardních výzkumných projektů.“Zde je mimo jiné i příležitost pro výzkumné podniky nejen z potravinářského průmyslu ale i ze zemědělství a věřím, že dojde i k daleko větší spolupráci při propagaci kvalitních českých potravin s Agrární komorou, jejíž některá regionální pracoviště, namátkou jmenujme jižní Moravu a východní Čechy již aktivně takto působí. (Pozn.red: viz loňské výstavy regionálních potravin a jejich vyhodnocení),“ uvedl Bena.