Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 34293 lidí


apic-ak.cz, 15. únor 2007
Obor je třeba prosazovat

Senátor, donedávna předseda zemědělské společnosti a ředitel Okresní agrární komory v Břeclavi, tak lze ve stručnosti představit současné a minulé funkce Jana Hajdy. Kdo se s ním při nějaké zemědělské akci alespoň jednou v životě setkal, poznal, že tento obor má v krvi.

Hájí ho se znalostí, protože v něm vyrostl, a postupně se z něj stal i řídicí pracovník. Takový senátor může být pro zemědělce výhrou, zvláště když mu jde o věc, kterou se nebojí prosazovat.

Může politik - senátor zúročit své dosavadní provozní zkušenosti v politice?
Mám především dostatek vědomostí o tom, v jaké situaci se zemědělství nachází. Velmi dobře vím, jaké jsou jeho nejpalčivější problémy. Jsem rozhodnutý v Senátu ČR i spolu s poslanci lobbovat při tvorbě zákonů tak,aby se podmínky pro zemědělce a celkově pro lidi z venkova zlepšily.

Dost zmatků způsobí zavření tří cukrovarů. Stovky lidí na venkově přijdou o místa a navíc se v tradičních řepařských oblastech přestane pěstovat cukrovka. Můžete v tomto konkrétním případě něco udělat pro zmírnění dopadu rozhodnutí společnosti Eastern Sugar?
Řešili jsme stížnost zemědělců. Tento krok je pro budoucnost našeho řepařství špatný, snažíme se alespoň o dosažení plných kompenzací pro pěstitele. Stejně tak jsme lobbovali za to, aby se neodsunul plán rozvoje venkova a nezačaly se vyplácet k tomu vyčleněné prostředky až v příštím roce.

Ve sdělovacích prostředcích o zemědělství jen zřídka probleskují nějaké zprávy, zatímco umístění amerických radarů se řeší v novinách a ve zpravodajství televize i rozhlasu denně. Zemědělství tak hraje roli nevýznamného oboru.
To je ale velmi špatně a chtěl bych tohle mínění alespoň trochu narovnat a změnit. Rád bych dosáhnul toho, aby zemědělství bylo chápáno jinak. Je to obor , který zajišťuje výživu národa a bezpečné potraviny, to je to základní i jen pro naše pouhé bytí. Jsem členem hospodářského a zemědělského výboru, snažím se docílit toho, aby společnost chápala, že bezpečnostní práh potravin a jeho dosažení je neméně významný jako rozmisťování radarů, které nás mají nějakým způsobem ochránit. Nemůžeme být dlouhodobě jenom závislí na dovozech potravin, to nechce žádná země, a neměli bychom to brát jako nějakou alternativu ani my. Vidíme, kam vedou dovozy plynu a nafty, co je to závislost a jaká z toho plynou rizika. Pokud nemáte jídlo, je to horší, než když nemáte teplo, to je přece jednoznačné. To si velmi rychle uvědomili v Americe a z roku na rok dokázala tamní vláda nastavit program na maximální využití kukuřice nejen pro krmné účely, ale především pro biopaliva. Její plochy se velmi a mnohonásobně rozšířily. U nás se k problému biopaliv stavíme velmi laxně, jako by se nás to netýkalo.

Může problémy, o kterých hovoříte, senát změnit?
Můžeme ovlivnit názory parlamentu, ministrů. Je k tomu třeba znalostí a snahy tyto záležitosti narovnat a uvést do života. A právě v tom může senát sehrát velkou roli. Právě k projednání do senátu jde řada opatření Evropské unie, senát o nich rozhoduje, proto říkám, že chci být i u projednávání jednotlivých zákonů jako zpravodaj. Znám provoz a mohu být prospěšný . Velmi mi záleží na tom, aby zákony byly přínosem pro zemědělce a venkov.

Jste z Břeclavska. Znáte tedy problémy z produkčních oblastí, co ale podhorská místa? Budete stejně nestranný k LFA?
Myslím si, že dokážu být objektivní. Specializace naší firmy je v živočišné výrobě na odchov jatečných býků. Mladý skot je právě z LFA oblastí, zajíždíme tam a znám, jaké problémy jsou s nimi spojeny. Mrzí mne, že tamní zemědělci hospodaří na půdě, která je z části „zemědělců“ z Václaváku.

A co ceny zemědělských produktů?
Ty jsou dlouhodobě zkreslené a řada z nich je pod úrovní nákladů. Hlavním viníkem jsou obchodní řetězce, které vyvíjejí neúměrný tlak na zpracovatele a ti zase neúměrně tlačí na co nejnižší nákupní ceny od zemědělců. Přitom, když se pár producentů rozhodne, že bude chtít prodávat za jiné farmářské ceny, začne Úřad pro hospodářskou soutěž ČR okamžitě prověřovat, zda neporušují pravidla. Budu se snažit o to, aby se vyvolala s antimonopolním úřadem jednání. Jak může chtít tato instituce sankcionovat ty podniky, které prodávají za nedůstojnou cenu a se ztrátou. Jsme přece součástí jednoho velkého evropského trhu a když několik producentů drůbeže nechce pod zmíněným tlakem kvůli podnákladovým cenám zkrachovat, nelze jim pohrozit mnohamilionovou pokutou. Jak takoví drobečkové na tak velkém trhu mohou ovlivnit a narušit pravidla hospodářské soutěže? To je přece směšné, nebo spíš k pláči. Pár firmiček přece nemůže ohrozit trh.

Zmínil jste zpracovatele, ti jsou ale často mezi dvěma mlýnskými kameny.
Ne tak úplně. Někteří naši velcí zpracovatelé z pozice svých holdingů tlačí na ceny víc, než je třeba, a své výnosy si vylepšují vyšší cenou dalších produktů, které nabízejí na domácím trhu. Je to příklad zpracovatelů drůbeže a jatečných zvířat, kteří mají i dceřiné společnosti vyrábějící hnojiva a krmiva.Ta jsou ale dražší než v zahraničí. Neuvědomují si, že v budoucnosti budou zemědělci v tomto případě raději nakupovat venku, i oni chtějí obstát a na své výrobě neprodělávat.

A tím se dostáváme k určité nutnosti narovnání vztahů i mezi producentem a zpracovatelem ...
To je pravda. I v tom může senát pomoci a já se rád hlásím do této diskuse.

Eugenie Línková

 

 


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 319
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář