- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Němci odsoudili obchodníka, který vozil špatné maso i do ČR
Soud v porúrském Essenu poslal 28.března na tři a půl roku do vězení obchodníka, který distribuoval tuny prošlého, závadného nebo chybně označeného masa a prodával ho mimo jiné do Česka. Jeden z největších německých potravinářských skandálů se provalil předloni.
Čtyřicetiletý obchodník s masem z Gelsenkirchenu byl odsouzen za porušení zákona o potravinách a za podvod. Trestní senát mu zároveň uložil tříletý zákaz výkonu dosavadního povolání. Shledal zároveň, že ohrožení zdraví lidí v probíraných případech nehrozilo.
Obžaloba obchodníka vinila, že v letech 2004 až 2005 uvedl do oběhu 400 tun masa a masných výrobků, které nebyly správně označovány nebo nebyly vhodné k lidské výživě. Odsouzený v procesu tvrdil, že si nebyl vědom závadnosti suroviny a vycházel z toho, že je zboží v pořádku.
V kauze se odhalilo, že obchodoval s vepřovým, které se už mělo označovat jako krmivo pro zvířata. Kromě toho prodával pštrosí maso jako směs na hovězí guláš. Jen v tomto případě, kde šlo o prodej do Česka, obhájci v několik týdnů trvajícím procesu přiznali, že obchodník pochybil. "To bylo přehlédnutí," řekl v lednu na úvod líčení advokát Benno Schniedermeryer.
Podle obžaloby kupoval obchodník také maso patřící do kategorie jatečních odpadků, které se nesmějí prodávat jako potraviny, a pak ho dál prodával jako kvalitní zboží. Většinou jde o maso, které je při porážce silně prostoupeno krví, a proto je rizikové kvůli možnému výskytu choroboplodných zárodků. Na trh dodával i starou krůtí fašírku.
Odsouzený navíc už v roce 1994 dostal zákaz obchodovat s potravinami, což zamlčel v roce 2002, když žádal v Gelsenkirchenu o živnostenský souhlas.
Německá média sice neuváděla identitu žalovaného, v minulosti však psala, že jde o velkoobchodníka Uweho Domenze. Podle dřívějších zpráv zásoboval vedle německých i zahraniční podniky, mimo jiné v Česku, Dánsku, Francii, Nizozemsku nebo Španělsku.
Kontroly, které následovaly po provalení gelsenkirchenského případu, pak odhalily v Německu i jiné případy obchodování se závadným masem.