- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Reforma v produkci hovězího masa
Zavádění reformy počátkem roku vedlo k silným výkyvům na trhu hovězího. Očekává se značný pokles produkce, což povede k rekordním cenám. Ale dopady reformy nejsou zatím všude.
Velcí producenti Francie a Španělsko zavedou reformu v roce 2006 a jen s částečně regulovanou produkcí. Ale v polovině států Evropské unie již platí nová pravidla. Před zavedením reformy se prudce zvýšily porážky. Koncem roku 2004 bylo v rámci EU-15 celkem 76,7 milionu kusů skotu, což bylo ve srovnání s předchozím rokem o jedno procento méně. A v nových členských státech pokračuje pokles (-2,4 %). Produkce se zvýšila hlavně v posledních dvou měsících roku 2004, aby se využilo porážkové prémie, v prosinci byla produkce o osm procent vyšší. Největší nárůst produkce byl v Německu, Itálii, Nizozemsku, Velké Británii a Portugalsku, naopak pokles ve Francii a v kandidátských zemích.
Produkce je s 7,4 milionu tun nižší než spotřeba, která představuje 7,6 milionu tun, což vede ke zvyšování požadavků na dovozy. Intervenční zásoby jsou nulové, a tak se musí dovážet. Celkem se dovezlo živého dobytka a masa 536 000 tun, je to nejvíce od roku 1991. Celkem 60 % se dovezlo z Brazílie, 20 % z Argentiny a šest procent z Uruguaje.
Exporty živého dobytka klesly o deset procent na 401 000 tun. Snížily se vývozy do Ruska o 16 %, zvýšení do Libanonu představuje šest procent. Kvůli vyšším cenám ztratily Francie a Irsko pozice vůči Německu a Španělsku na libanonském trhu.
Zdroj: Karel Matoušek - zástupce AK ČR v Bruselu