- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Prodej půdy cizincům
Parlamentní seminář „Co přinese novela devizového zákona českému zemědělci a českému venkovu?“
Hrubý domácí produkt České republiky vytvářejí už ze 70% podniky, které jsou v zahraničních rukou. Posledním ostrůvkem v moři zahraničního kapitálu je české zemědělství a česká půda. Podstatným krokem k odstranění této bariéry má být novela devizového zákona č. 219/1995 Sb., který předložila vláda. V případě jejího schválení by se uvolnily jakékoliv překážky k nákupu české půdy ve vlastnictví státu cizinci.
Pozice Agrární komory je zásadně a kategoricky proti přijetí novely zmíněného zákona. Hlavním důvodem našeho vyhraněného postoje je potřeba dopřát českým zemědělcům čas na nákup půdy, který potřebují pro své hospodaření. To, že tak doposud v potřebné míře neučinili, není jejich vina. V průběhu transformace museli naši zemědělci vydat značné prostředky na restituční vyrovnání a na odkup majetku od státu. Druhá vlna jejich výdajů přišla při rozjezdu jejich nově vytvořených soukromých farem. A konečně třetí období jejich velkých výdajů byla příprava na vstup do EU, respektive značné investiční náklady, které museli vynaložit, aby vyhověli předpisům a normám unie.
Nyní by měla přirozeně přijít, a také přichází doba, kdy čeští farmáři nakupují půdu. Bez ohledu na zmíněné výdaje českých farmářů to ani dřív být nemohlo, protože stát prodej půdy neumožnil. Nynější krok vlády směřující k vpuštění cizinců do soutěže o půdu, na které hospodaří naši zemědělci považujeme za nešťastný a také za znepokojivou neznalost českého zemědělství a necitlivost k jeho problémům. Zvlášť celý problém vyniká, když si uvědomíme, že hospodaříme v drtivé většině na půdě pronajaté. Je to na téměř 90% výměry. Naše otázky zní – proč česká vláda chce k půdě pustit cizince a proč nám neumožní si půdu koupit? Proč v sousedním Polsku budou tamní rolníci ochráněni až do roku 2013?
V současné době jsme začali připravovat akce proti těm obchodním řetězcům, které přestávají v ČR nakupovat do svých prodejen naše potraviny a dovážejí je ve stále větší míře ze zahraničí. Začínáme být zbyteční ve vlastní zemi. Pokud k těmto procesům ještě přibude půda cizincům, pak to bude pro české zemědělce znamenat velký a nevratný problém. I bez toho už nyní vlastní cizinci v severozápadní části Čech 30% půdy.
Ing. Jan Veleba, prezident AK ČR