Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35102 lidí


Michal Rezner, 21. červen 2005
Bioenergie

Při posledním zasedání ministrů zemědělství dalo Německo společně s Francii memorandum o doporučení na urychlený rozvoj biopaliv a vytvoření akčního plánu pro biomasu. Jelikož návrh přišel až po francouzském „Ne“ v referendu, řekl francouzský státní sekretář Nicolas Forissier, že jsou zde také pozitivní známky a že motor německo-francouzský, funguje i nadále.

Komisařka Fischer Boel k tomu řekla, že Komise připravuje akční plán pro biomasu, který má zrychlit uskutečňování nových projektů u obnovitelných zdrojů energie. Pracovní skupina, která byla za tímto účelem ustanovena v Bruselu, začala koncem května pracovat na vyhodnocení současné situace, které má být hotovo do konce roku.
Cíl je 12% v 2010.
S odvoláním na memorandum o obnovitelných surovinách, které bylo předloženo v červnu 2004 Rakouskem a Polskem a podpořené ČR, Maďarskem, Lucemburkem, Španělskem, Francií a Německem, v novém dokumentu se volá po větším podílu ( 12%)
obnovitelné energie, což by mělo zdvojnásobit podíl obnovitelné elektrické energie a snížit o 8% emise skleníkových plynů v Evropě. Komisařka se dále odvolala na „doporučení“, které mělo za cíl urychlit vývoj biopaliv a vytvoření evropského akčního plánu u biomasy do konce roku 2005.
Francie a Německo k těmto plánům sdělilo, že žádný z nich nebude dosažen, pokud bude chybět politická vůle. Ale také oznámila, že produkce tepla z biomasy zůstává daleko za možnostmi. A rovněž využívání bioplynu je příliš malé, aby se dosáhlo cílů stanovených pro 2010. Jen několik málo zemí tyto možnosti využívá.
UK. Británie má mít novou elektrárnu, která bude používat trávu jako palivo. Má zajistit elektřinu pro 2000 domácností. Centrála s 2 megawatty je budována za 9,425m € v Staffordshire (střed Anglie) a dodávat do ni bude 170 farmářů. Palivo, které se zde bude používat, má původ v Africe ( sloní tráva). Elektrárna má fungovat 8000 hodin ročně a ušetří 1 t C02 za hodinu, které by byly vypuštěny, pokud by se používaly fosilní paliva. Pro UK jsou klimatické změny priorita č. 1 a mají být jedním z hlavních námětů pro jednání G 8 v červenci.

Zdroj: Karel Matoušek - zástupce AK ČR v Bruselu


Hodnocení => průměr 429
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář