- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Rozhodčí soud řeší spory
Jak pomoci menším podnikatelským subjektům v zemědělství, které obchodují svou produkcí prostřednictvím zahraničního partnera? Můžete mít například firmu, která je akciově propojena se zahraniční a dojde ke sporu. Výsledkem tahanic bývají dluhy, na něž může menší podnikatel takzvaně „dojet“.
Nemá ani tolik peněz, aby si vzal při jednáních u zahraničních soudů tamního právníka. Takových problému je denně moc a jak je řešit, dala návod JUDr. Marie Moravcová z Rozhodčího soudu při Hospodářské a Agrární komoře České republiky.
„Základem následného úspěchu je rozhodčí doložka, která by neměla chybět u žádné smlouvy,“ říká doktorka Moravcová. Doložku, respektive její jednoduché znění, má Rozhodčí soud přeloženou do několika jazyků, text je v angličtině, ruštině, němčině, ale i v polštině a francouzštině. Toto znění je dobré do smlouvy uvést, pokud jde o mezinárodní kontrakt a smlouva je vyhotovena například ve dvou jazykových mutacích. „Rozhodčí doložka má být v každém případě obsažena v obchodních smlouvách. A to i tehdy, kdy třeba německý nebo rakouský partner tvrdí, že jejich soudy fungují rychle a přesně a doložka rozhodčího soudu není vůbec potřeba,“ dodala Marie Moravcová.
Rozhodčí doložka: alfou i omegou
Když ale dojde ke sporu bez rozhodčí doložky, český subjekt někdy ani jednání nezahájí, protože nemá dost finančních prostředků na odměnu za právní zastupování zahraničním advokátem. To velmi dobře vědí desítky zemědělců, kteří naletěli jedné zahraniční firmě, prodali jí mák a nemají ho doposud, po několika letech, zaplacen.
„Aby se spor vůbec mohl projednávat u Rozhodčího soudu, musí být tato písemná rozhodčí doložka nebo by mohly smluvní strany již po vzniku sporu uzavřít smlouvu o rozhodci, jejímž obsahem by byl rovněž text citované rozhodčí doložky. Toto platí jak pro vnitrostátní, tak i pro zahraniční spory,“ uvádí tajemnice soudu. Rozhodčí řízení by mělo být využíváno nejen státy Evropské unie, ale i ve sporech se subjekty z Ruska, Ukrajiny, Turecka a z dalších, třeba i exotických zemí, které jsou signatáři Newyorské úmluvy z roku 1958.
Možnost výběru rozhodce
Zní až trochu paradoxně, že průběh rozhodčího řízení a zejména výkon rozhodčího nálezu, který se odehrává mimo Evropskou unii, je rychlejší. „Newyorská úmluva z roku 1958 je odborníky ceněna jako jedna z nejlepších světových multilaterálních smluv. Ratifikovalo ji přes 130 států světa,“ řekla Moravcová. Nařízení Evropské rady, kterým je dána možnost výkonu rozsudku obecných soudů v zemích EU, je použitelné pouze pro státy Evropské unie. „Pokud se někdo domnívá, že rozhodování před obecnými soudy v rámci EU bude rychlejší, nemá pravdu, je to naopak,“ dodává tajemnice.
„Bohužel, i v rozhodčím řízení je někdy spíše módní záležitostí vůle řešit spor u rozhodčího soudu ve Vídni, Paříži, anebo jet do Stockholmu. „Není to rychlejší, zaručeně ale mnohem dražší. A pokud někdo namítá, že doma má strach z neobjektivního posouzení svého případu, má jedinečnou příležitost zvolit si rozhodce ze zahraničí. Na listině máme přes 200 jmen rozhodců, českých i zahraničních odborníků, lze zvolit některého z nich,“ uvedla Moravcová.
Konzultace osobní nebo e-mailem
Rozhodčí soud má své webové stránky a na Agrární komoře ČR je stálý spolupracovník. Není proto problém se i e-mailem dohodnout na konzultaci případu. Navíc zástupci Rozhodčího soudu vyjíždějí na semináře do jednotlivých regionů a JUDr. Moravcová nabídla Agrární komoře totéž, co se v minulosti osvědčilo Hospodářské komoře. Rozhodčí soud uspořádal Den otevřených dveří například v Jablonci, Olomouci nebo Ostravě v sídle hospodářské komory. Tam mohou přijít zájemci (zemědělci) se svými dotazy a konzultovat další postup.
Poplatky za řízení
Pokud využije klient možnosti on-line rozhodčího řízení, zaplatí poplatek (minimální je 3000 korun ) a prostřednictvím internetu je již veden k dalším krokům. Pokud chce spor řešit klasickou cestou, zaplatí poplatek za rozhodčí řízení (minimálně 7000 Kč) a spor je rozhodován podle Řádu a Pravidel rozhodčího řízení.
Rozhodčí řízení může proběhnou i v regionech mimo sídlo Rozhodčího soudu. Jsou uzavírány dohody o spolupráci a zejména při hospodářských komorách vytvořena kontaktní místa. Není problém na tuto aktivitu zareagovat a pokusit se vytvořit nějaká kontaktní místa i pro členy Agrární komory ČR. Lze předpokládat, že by českým zemědělcům při řešení jejich problémů mohlo přinést užitek.
A jaký bude závěr této seriozní nabídky? Využijte ji. Spory se množí a každá právní rada bývá nad zlato.