- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Česká agrární politika je defenzivní
Pokud bych měl výstižně pojmenovat současnou agrární politiku, označím ji slovem defenzivní. Možná ještě přesnějším výrazem je eurochápající. Přitom víme všichni velmi dobře, že současné problémy, které provázejí zemědělce nových zemí, EU nevyřeší. Problémy zemědělství a potravinářství si musí každá země vyřešit sama a to v mezích pravidel, která stanovuje EU pro všechny členské státy.
Výchozí postavení
Zemědělskou výrobu původních zemí EU nelze přímo omezovat.To proto, že zemědělci těchto zemí disponují určitými privilegii, která získali v dřívějším období a snižování nadprodukce potravin musí být proto uplatňováno v ostatních zemích EU. Přitom české zemědělství je schopno zvýšit svou výkonnost na úroveň vyspělých zemí jako je především agrárně zaměřená Francie. Odborníci odhadují, že jsme schopni zvýšit roční obrat na 140 miliard korun ve stálých cenách.(Zatím je to o více než třetinu méně). Pro tuto produkci ale není odbyt. Nastavené podmínky nedávají k tomu šanci.Je proto nutné pracovat na nových směrech odbytu a užití této produkce. Existují pro to tři různé směry.
Jak nejlépe zhodnotit produkci
Pro směr první hodně znamená odbyt na východě.Jsou to země bývalého SSSR , s nimiž jsem měli velmi dobré obchodní vztahy.Bohužel se nerozvážností politiků v letech po roce 1990 zpřetrhaly a nyní je pracně znovu dáváme dohromady. K tomu směřují i různá jednání a pracovní mise zástupců agrární komory. Mimo jiné je to i navázání dobrých vztahů s vedením ukrajinské agrární komory, s níž máme zatím ústní dohodu o předávání důležitých závěrů z jednání V-4 a výstupů pracovních schůzek nevládních zemědělských organizací EU , což je Copa a Cogeca.
Směrem druhým označujeme nepotravinářské využití zemědělské produkce. Významným se může stát zejména příspěvek zemědělství k energetickém bilanci státu a splnění závazků ČR v EU ke zvýšení podílu alternativních zdrojů . Třetím směrem jsou nové programy cílené na dosud neuspokojované potřeby spotřebitelů. Mám na mysli dodávky čerstvých potravin rostlinného a živočišného původu, rozvoj produkce netradičních druhů mas apod.
Nové pojetí regionálních trhů
Dějiny jsou pohybem ve spirále a vrací se význam toho, od čeho se částečně ustupovalo. Je to především význam regionálních trhů a nosných výrobních závodů. S růstem cen pohonných hmot a tím zdražováním dopravy zřejmě stoupne úloha místních trhů a toho chceme využít. Rád proto připomenu slova jednoho z nejlepších českých podnikatelů Tomáše Bati, který již ve své době zdůrazňoval stále platné motto: Mysli globálně, jednej lokálně.
Při podpoře venkova je potřeba dbát především na zachování osídlení i malých obcí tak,aby se nestaly jen noclehárnami pro lidi pracující ve městě nebo chalupářskými osadami. Kde je silný zemědělský nebo potravinářský podnik je i silná obec. To máme na mysli mimo jiné i při jednáních s představiteli obecních zastupitelstev, s nimiž jsme i prostřednictvím místních akčních skupin navázali dobré kontakty.
Nechceme připustit další snižování zemědělského prosotoru
Nechceme a nemůžeme se smířit s dalším zužování prostoru pro zemědělskou produkci. Vždyť jen od roku 1989 se snížila zemědělská produkce o více než 41 miliard korun, ze 108,6 na 67,2 miliard korun. Bohužel se ale předpokládá další pokles a to o 20 miliard korun a počet pracovníků v zemědělství by se tak měl snížit o 100 tisíc na 37 tisíc. Pokud by tento vývoj nastal, pak programy rozvoje venkova zůstanou v pozici slohových cvičení, to nechceme připustit.
Jan Veleba, prezident AKČR
(výňatky jsou z vystoupení na Žofínském fóru pořádaném ministerstvem zemědělství)