Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35102 lidí


Jana Brázdilová, 11. srpen 2005
Agrární komora nabízí řešení nízkých cen u obilí
Žňová komise, kterou na uplynulý čtvrtek svolala AKČR spolu s ministerstvem zemědělství a organizací SZIF se shodla na tom, že by se letos neměl intervenční nákup prodlužovat.

Chceme se zasadit o to, aby se intervenční nákup obilí mohl zahájit hned  1.11.2005,“ řekl Jan Veleba, prezident Agrární komory České republiky. Oslovil přítomné zástupce mlýnů, aby zvážili cenové nabídky. „Když nebude domácí pěstitel, nebude ani domácí mlynář,“ konstatoval Veleba.

„Tato věta je pravdivá a moudrá. Je ale také pravda, že si český mlynář dnes může bez problémů vybrat a dovézt partie obilí ze zahraničí s cenou odpovídající momentální relaci na světovém trhu. Svaz průmyslových mlýnů mezi svými členy podporuje uzavírání dlouhodobých smluv se zemědělskými podniky, u řady subjektů to již tak funguje,“ řekl Pavel Filip, zástupce mlynářů na žňové komisi.“Chceme tuto praxi dále rozšířit a věříme, že se během několika let přiblížíme k praktikám uplatňovaným u sladovnického ječmene. V současné době však trh pšenice tuto praxi neumožňuje,“ dodal Filip.

Letos je odhad sklizně na úrovni 7,3 miliony tun, s kukuřicí je to 7,750 milionů tun. „Přebytek bude zhruba ve výši 1,2-1,3 miliony tun,“ řekl Zdeněk Trnka, ředitel z ministerstva zemědělství. Konečných zásob je na skladech 1,7 milionu tun. Zdeněk Trnka ve svém vystoupení kalkuloval i s číslem milion tun obilí nakoupených  SZIFem. „Prostřednictvím vývozů se z tohoto množství prodá na 700 tisíc tun obilí,“ uvedl Trnka. “Jestliže se organizaci SZIF podařilo od letošního ledna do května vyvézt 800 tisíc tun, nevidím problémy s letošním intervenčním nákupem,“ dodal. Přesto Jan Veleba  apeloval na přítomné zástupce SZIF, aby k nákupu a hlavně prodeji „intervenčního“ obilí nepřistupovali jen byrokraticky, ale i s osobním zájmem směrem k zemědělcům. Podle agrární komory by se mělo obilí vyvážet především z příhraničních oblastí do sousedních států, kde je možnost lepšího zpeněžení. Nastavené nízké ceny se tak mohou zvýšit. Dále agrární komora bude organizovat nabídku intervenčních skladů od zemědělců i ZZN tak, aby byla  zajištěna kapacita alespoň na jeden milion tun obilovin. Nabídne fondu pomoc při prohlídce těchto skladů zda vyhovují předpisům EU. SZIF se zase zavázal, že do 25.8. vydá podrobná pravidla intervenčního nákupu formou praktické příručky.

Dalším úkolem, který si AKČR předsevzala je získání nových skladovacích kapacit, výstavbou státních sil. „V nejbližších dnech máme s panem premiérem Paroubkem sjednanou schůzku, vysvětlíme mu nutnost existence státních skladů,“ uvedl Veleba. Je to nezbytnost, musíme cenu obilí, která tady je, zvýšit. Zemědělci potřebují splatit zelené úvěry. Jak máme spočítáno, více než polovina úrody na jejich úhradu padne,“ řekl Jan Veleba.

Agrární komora na  16.srpna organizuje v Havlíčkovém Brodě seminář k výstavbě, instalaci a modernizaci sil.“Chceme představit  producentům obilí varianty různých skladových kapacit,“dodal Veleba.

Žňová komise, jíž řídil prezident AKČR  se shodla na tom, že je v silách účastníků trhu řešit odbyt obilovin tak, aby se postupně ceny na českém trhu přiblížili evropským intervenčním cenám, které v Evropské unii dosahují 101,31 euro.

 


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 434
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář