Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35123 lidí


Jana Brázdilová, 16. srpen 2007
MZe dalo na protipovodňová opatření miliardy
Je tomu právě 5 let co Českou republiku postihly ničivé povodně. Na odstranění škod a protipovodňová opatření vynaložilo MZe přes 12 mld. Kč.
 Za období 2002-2007 bylo investováno z dotačního programu MZe do protipovodňových opatření celkem 3 420,991 mil Kč. Finanční prostředky jsou rozloženy mezi všechny subjekty. Nejvíce však bylo investováno v Povodí Moravy a to 1 232,932 mil. Kč.
 
Zhruba desetinu z celkových povodňových škod činily škody na státním vodohospodářském majetku a to v objemu 14,5 mld. Kč. Na odstranění těchto škod MZe dosud vynaložilo celkem 9 mld. Kč. Další finanční prostředky přišly ještě z jiných zdrojů, např. přímo od investorů. Odstraněny je drtivá většina škod, v současnosti zbývá vyřešit jen odbahnění nádrží a dořešit škody z loňských letních povodní. Zabahnění nádrží je v měřítku kdy je mu zapotřebí věnovat pozornost, ale nijak neomezuje ochranný prostor nádrží a nejedná se tedy o přímou hrozbu při případných povodních.
 
Přehled významných staveb programu Prevence před povodněmi I
 
Povodí Moravy – Moravská Sázava, poldr Žichlínek
Celkové náklady: 298,026 mil. Kč
Dotace                : 188,750 mil. Kč
 
Povodí Moravy – Morava, Olomouc – 1. etapa
Celkové náklady: 273,011 mil. Kč
Dotace                : 267,335 mil. Kč
 
Povodí Labe – Třebovka, rybník Hvězda, zvýšení ochranné funkce nádrže
Celkové náklady: 81,460 mil. Kč
Dotace                : 71,300 mil. Kč
 
Povodí Labe – Pardubice, prohrábka koryta, jez Loučná
Celkové náklady: 69,158 mil. Kč
Dotace                : 66,998 mil. Kč
 
Povodí Vltavy – rekonstrukce Novořecké hráze v ř. km 0,1 – 3,55
Celkové náklady: 95.542 mil. Kč
Dotace                : 93,700 mil. Kč
 
V rámci další etapy plánované na léta 2007 – 2012 je připravena suma zhruba 10 mld. Kč. Z těchto prostředků by měly být realizovány projekty vedoucí k dalšímu rozvoji protipovodňových opatření, bude zároveň kladen důraz na studie vymezující záplavová území. V tomto programu jsou zahrnuty zkušenosti s povodněmi v ČR a je kladen důraz na systematičnost řešení a na co největší efekt v nejrizikovějších oblastech. Tyto oblasti byly identifikovány v průběhu povodní v posledních deseti let.
 
Dalším krokem je program čítající zhruba 4 mld. Kč. Směřující na rekonstrukce a odbahnění rybníků a malých vodních nádrží, které by se díky tomuto programu měly více zapojit do protipovodňové prevence, což znamení zejména ochranu menších sídel a zabránění lokálním záplavám.
 
Dle studií Mze by bylo zapotřebí vynaložit na protipovodňová opatření do roku 2021 zhruba 50 mld. Kč. V současnosti se jako největší problém při budování protipovodňových preventivních opatření neukazuje nedostatek peněz, ale roztříštěná držba pozemků v ČR a s tím spojené komplikované řešení majetkoprávních vazeb při budování těchto opatření. V tomto směru je připravováno zjednodušení v novele zákona o vodách, které by mělo umožnit rychlejší řešení majetkoprávních vypořádání a tím i rychlejší budování protipovodňových opatření.
 
 
Mgr. Ilona Chalupská
ředitelka odboru komunikace

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 329
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář