- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Návrh novely lékového zákonu a chovatelé
Svaz chovatelů holštýnského skotu ČR, Svaz chovatelů českého strakatého skotu, Českého svazu chovatelů masných plemen, Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě, Svazu chovatelů ovcí a koz v ČR a Unie chovatelů vydaly společné prohlášení k novele lékového zákona, kterou zdravotní výbor parlamentu propustil do druhého čtení.
Novela umožňuje prodej léčiv distributory chovatelům hospodářských zvířat. Podstata novely spočívá v tom, že chovatel si může koupit veterinární lék, který je na předpis, také od distributora.
O co se tedy jedná :
Cílem novely je zavedení ve světě běžné praxe, kdy veterinář stanoví diagnózu a postup léčby, předepíše lék, který si chovatel koupí od veterináře, v lékárně nebo od distributora. Chovatel si může lék koupit pouze na základě předpisu vystaveného veterinárním lékařem.
Jak to funguje jinde :
Jedním ze základních pilířů politiky Evropské unie je princip volného pohybu zboží. Zbožím jsou i veterinární léčiva. Na tomto principu je dlouhodobě zakotvenou praxí v zemích EU, že veterinární lék, který je na lékařský předpis si chovatel může koupit od veterinárního lékaře, v lékárně nebo od distributora léčiv. Tím je zabezpečeno konkurenční prostředí na trhu s veterinárními léčivy. ČR je jednou z mála zemí EU, kde tomu tak není a veterinární lékař je téměř monopolním prodejcem veterinárních léčiv.
Ovlivní tato novela bezpečnost potravin :
Ano, pozitivně. Pokud nebude veterinární lékař finančně zainteresován na prodeji léků, dojde ke snížení jejich spotřeby. Potvrzují to zahraniční zkušenosti.
Může dojít k ovlivnění pozice domácí produkce na celoevropském trhu :
Nemůže. Způsob prodeje veterinárních léčiv, který novela zavádí, je v ostatních zemích unie běžnou praxí. Chovatel může koupit lék jen na základě předpisu vystaveného veterinárním lékařem. Veterinární zákon podrobně definuje podmínky, které musí splňovat zvířata a živočišné produkty z nich získané. Živočišné produkty musí být zdravotně nezávadné a bezpečné z hlediska ochrany zdraví lidí, nesmí obsahovat rezidua a kontaminující látky (§ 18 až 22 veterinárního zákona). Tyto podmínky jsou shodné pro celoevropský trh. V případě pochybení hrozí chovateli (majiteli) zvířat v rámci správního řízení tvrdý postih. Podrobné evidenční systémy umožňují dohledat každého dodavatele živočišných produktů a majitele zvířat.
Jde o uvolnění prodeje veterinárních léčiv :
Nikoliv. Chovatel si může koupit lék pouze na základě předpisu vystaveného veterinárním lékařem. Není tedy podstatné, od koho chovatel hospodářských zvířat veterinární léčiva získá.
Systém veterinární péče a podávání léčiv je bezpečný :
Tento systém se po zavedení prodeje léčiv distributory chovatelům nezmění. Celý systém je podrobně legislativně upraven a je dobře kontrolovatelný. Chovatel má za povinnost o zvířata řádně pečovat, sledovat jejich zdravotní stav a v případě potřeby zajistit léčení (§ 4 zákona 166), pokud tak neučiní hrozí mu postih podle veterinárního zákona a dále podle zákona na ochranu zvířat proti týrání (zákon 246). O použití léčivého přípravku rozhoduje veterinární lékař, který také na základě svého uvážení rozhodne o tom, zda přípravek předepíše či vydá chovateli nebo ho bude podávat sám, pokud ho předepíše či vydá, je chovatel povinen lék aplikovat podle pokynů veterinárního lékaře (§ 4 zákona č.166/1999 Sb. „veterinární zákon“). Vyhláška 325/2003 stanovuje jasně povinnosti chovatele o evidenci veterinárního přípravku. Evidován je název přípravku, datum použití, druh a kategorie zvířat, počet a identifikace zvířat, důvod použití, dávka (množství přípravku), stanovená ochranná lhůta. Záznamy musí být uloženy nejméně 5 let.
Jak velké množství léčiv může chovatel nakoupit :
Jedná se o léky na lékařský předpis. Chovatel může získat pouze takové množství, které mu veterinární lékař předepíše. Množství léčivého přípravku, které může veterinární lékař předepsat nebo vydat je definováno v § 9 lékového zákona, který vychází z článku 67 směrnice 28/2004 EU. Profesní řád KVL § 9 odst. 2 udává: Ošetření zvířete nebo skupiny zvířat bez předchozího posouzení zdravotního stavu je nepřípustné. To znamená, že veterinární lékař může předepsat nebo vydat léky pouze pro ošetření zvířat, která vyšetřil, stanovil u nich léčbu a chovatel musí léky podávat podle jeho pokynů.
Lze ohlídat anabolika, steroidy a substance pro výrobu drog :
Určitě ano. Jedná se o léky na lékařský předpis. Je plně na rozhodnutí veterinárního lékaře, zda takový lék předepíše nebo vydá do rukou chovatele.
Jaký je vztah veterinárního lékaře a chovatele :
Chovatel je povinen sledovat zdravotní stav zvířat, v odůvodněných případech jim včas poskytnout první pomoc a požádat o odbornou veterinární pomoc (§ 4, odst. 1 veterinárního zákona).
Veterinární lékař je při výkonu svého povolání zásadně svobodný. Může ošetření odmítnout, a to zejména tehdy, nabyl-li přesvědčení, že mezi ním a majitelem zvířete není potřebná důvěra (Profesní řád KVL § 9 odst. 7).
Proč tolik povyku :
V ČR se veterinární lékař postupně stal téměř monopolním dodavatelem, čili prodejcem léků chovatelům hospodářských zvířat. Pravým důvodem jsou marže, které veterinární lékaři mají z prodeje léčiv. Nejde tedy o nic méně, než o peníze z marží, o které veterináři touto novelou mohou částečně přijít.
Proč představitelé Komory veterinárních lékařů tolik křičí :
Zákon 381 o komoře veterinárních lékařů v § 2 udává: komora prosazuje a hájí profesní, sociální a hospodářské zájmy svých členů. Křičí proto, že jim to ukládá zákon, vlastně pouze naplňují ustanovení zákona a prosazují hospodářské zájmy členů komory. Současné postoje KVL svědčí o tom, že nadešel čas ke změně tohoto neobvyklého ustanovení zákona o profesní komoře.
Zdroj: Svazy chovatelů