- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Dobrá zpráva zemědělcům
COPA se za své farmáře postavila
„Zjistili jsme, že návrh na revizi dotací u velkých zemědělských podniků, který by měl mít v České republice dopad na plnou polovinu firem, je spíš určitou sondáží. Většina zemí se k tomu postavila odmítavě a Brusel proto ubral na plynu,“ řekl Jan Veleba. „Tento návrh nepočítal s bezprostředním konečným řešením, to bylo z jednání naprosto patrné,“ dodal. Jak Veleba dále vysvětlil, proti tomu návrhu se hned postavilo Německo a předpokládá se odpor i Dánska, Nizozemska, Španělska , samozřejmě proti je i Česká republika a Slovensko. „Návrh se nezamlouvá ani prezidentu COPA Jean Michelovi Lemetayerovi, který je zároveň zástupcem francouzských farmářů a je jedním z nich,“ řekl dále Veleba. COPA jako zástupce všech farmářů Evropské unie je jako taková také proti. Postih by dopadl totiž i na menší farmy. V některých zemích jsou velké koncentrované chovy, příkladem může být drůbež a tito chovatelé by na tento způsob reformy doplatili nejvíc. Návrh v současné podobě proto podle Veleby nemá šanci na projití. „Navíc Česká republika jako všechny přistupující země má dohodu podepsanou do roku 2013. V ní jsou zakotvené dotace, jejich výše a postupné navyšování do úrovně ostatních starých členských zemí,“ připomněl šéf agrární komory.
Jednalo se i o předsednictví jednotlivých zemí a jejich návrzích. K zemědělství se před námi v druhé polovině roku 2008 budou vyjadřovat Francouzi a ti, jak známo, neponechají nic náhodě. Již dnes mají vypracované návrhy a pokud jde o agrární politiku, jsou nekompromisní,“ řekl Veleba. Připomněl, že francouzští farmáři mají navíc podporu u prezidenta Nicolase Sarkozyho a je proto naprostým omylem myslet si, že Česká republika jako malá zemička něco výrazně v agrární politice během svého předsednictví změní.“ Měli bychom se přestat pohybovat v oblacích a chovat se racionálně,“ dodal Veleba.
Třetím bodem, k němuž se zástupci farmářů EU vyjadřovali, byla krize v chovu prasat. „Nikdo z nás nic takového v posledních letech nezažil. V České republice byl problém u výkrmců prasat před několika roky, kdy také došlo k pádu cen a mnoho z nás to neustálo, to byl ale ryze problém český, teď je to celoevropský,“ zdůraznil Veleba. Jak vyplynulo z jednání, ani soukromé skladování a zamražení vepřového moc na problému nezmění. „Tím by se stáhlo asi sto tisíc tun do skladů, ale to tak velký problém nevyřeší,“ uvedl Veleba. Přítomní se shodli na tom, že jedině podpora exportů vepřového masa mimo Evropu může co nejrychleji problém zmírnit. „Máme každý z nás za úkol jednat se svými resortními ministry zemědělství a vysvětlit jim, o jak velký problém v evropských chovech prasat jde a že je třeba o tom hovořit s komisařkou Fischerovou Boelovou, aby se vyčlenila podpůrná částka na dotaci vývozu,“ uvedl Veleba. Dodal, že s ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem má již domluvené jednání na příští středu 28. listopadu. „Na této schůzce zhodnotíme i demonstraci a budeme jednat o požadavcích českých producentů prasat,“ uzavřel Veleba.