- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Nově v značení pro ovce a kozy v EU
Toto vyplynulo z jednání ministrů zemědělství členských zemí EU v Bruselu. Nařízení vstoupí v platnost na konci roku 2009 a mělo by zvýšit zabezpečení zdraví zvířat i potravin. Našim chovatelům se však toto opatření zatím vyhne.
Elektronické značkování by mělo být povinné pro státy, kde je chováno více než 600 tisíc ovcí a přes 160 tisíc koz. U nás se začátkem letošního dubna chovalo pouze necelých 169 tisíc ovcí a něco přes 16 tisíc koz, takže unijní nařízení by se našich chovatelů těchto zvířat týkat nemělo. Stejně tak u zvířat, která jsou určena k porážce před dosažením 12 měsíců a která by měla skončit na domácím trhu, farmáři budou moci dál zachovat současný systém značkování. Pokud by však s ovcemi a kozami zemědělci chtěli obchodovat i mimo hranice, pak zřejmě budou muset k elektronickému značkování přejít. Údaje z elektronických značek by totiž od nich mohli požadovat jejich partneři v daných zemích.
Evropská komise odhaduje, že elektronická identifikační značka, kterou bude mít každé zvíře, by měla přijít zhruba na jedno až dvě eura (26,5 až 53 korun), ruční čtečky těchto značek tak 200 eur (asi 5300 korun) a statické přístroje pro získávání údajů ze značek zhruba tisíc eur (asi 26,4 tisíce korun).