Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35123 lidí


Jana Brázdilová, 20. prosinec 2007
Co čeká zákoník práce dále?
Připravovaná reforma sociálního systému má přinést zkrácení dvouměsíční výpovědní lhůty a přísnější postup vůči lidem, kteří se vyhýbají práci.


18.12.2007, Zdroj: ČTK
Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas chystá velkou reformu sociálního systému. Výrazně chce změnit například zákoník práce. Nová úprava má zaměstnavatelům i zaměstnancům přinést mnohem větší volnost při uzavírání smluv. Pokud například dostane zaměstnanec nabídku na jinou dobře placenou práci a zaměstnavatel ho nebude chtít pustit, bude se moci ze smlouvy vykoupit.

Ministr navrhuje i zkrácení dvouměsíční výpovědní lhůty: "Chceme přejít od dnešního modelu, kdy je dvouměsíční výpovědní lhůta a tříměsíční odstupné, k měsíční výpovědní lhůtě a čtyřměsíčnímu odstupnému." Kromě toho Nečas plánuje o několik měsíců prodloužit dnešní tříměsíční zkušební dobu, po níž má zaměstnanec nárok na smlouvu na dobu neurčitou.

Zpřísnit by se měl také postup státu vůči lidem, kteří se vyhýbají práci. "Dnes můžou nezaměstnaní odmítnout rekvalifikaci nebo třeba jednorázovou práci, jako třeba nabídku na dvouměsíční uklízení sněhu. To už nebude možné. Kdo to odmítne, přijde o sociální dávky."

Lidé, kteří se dlouhodobě vyhýbají práci, také už nebudou po určité době bez práce pobírat peníze, ale poukázky na základní potraviny, oblečení a podobně. Nečas chystá i to, že by se podpora v nezaměstnanosti s přibývajícím časem, kdy má člověk nárok na dávky, postupně snižovala.

 


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 306
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář