Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35124 lidí


Jana Brázdilová, 2. leden 2008
Takoví jsme byli…
Díky veterinárním opatřením klesá počet šílených krav, a ptačí chřipku se poté, co se u nás objevila, podařilo zdolat Listerií je v potravinářských provozech čím dále méně, probíhají ozdravovací programy drůbeže (proti salmonelám) a skotu (proti IBR – infekční bovinní rhinotrachetidě) a katarální horečka ovcí, zdá se, nebude naši republiku sužovat tak, jak by se na první pohled mohlo zdát.

I takto by se dalo pohlédnout z hlediska státního veterinárního dozoru na uplynulý rok 2007. Významnou činností státního veterinárního dozoru jsou dále rutinní veterinární kontroly a průběžně vyhlašované cílené kontrolní akce. Z posledních lze například jmenovat akci Med, anebo akce, které prověřovaly kvalitu jogurtů, akce věnované problematice listerií, kontroly welfare neboli pohody zvířat, a to zejména při přepravě zvířat, apod. Potěšitelné je, že systém našeho státního veterinárního dozoru je hodnocen jako důvěryhodný i na úrovni celé EU, svědčí o tom výsledky všech dosavadních kontrolních misí. Za podstatný úspěch lze považovat to, že si lidé dobře uvědomují, že potraviny živočišného původu uvolňované do tržní sítě procházejí veterinární kontrolou. A to jak produkty domácí, tak výrobky obchodované v rámci intrakomunitárního trhu, a kontrola se samozřejmě týká i výrobků dovážených do EU ze třetích zemí. I v roce 2007 byly vráceny zásilky, které neodpovídaly podmínkám zdravotní nezávadnosti. Šlo například o vrácené zásilky masa, vajec anebo zásilky medu. Dnes již klasickým dokladem důvěry v náš státní veterinární dozor může být v podstatě zanedbatelný pokles spotřeby drůbežího masa v souvislosti s ptačí chřipkou. V řadě evropských zemí došlo k poklesu v řádu desítek procent, přičemž v ČR došlo v poklesu okolo pěti procent.

Státní veterinární správa ČR věnuje všem potenciálním problémům velkou pozornost a klade důraz právě na prevenci a včasnou informovanost veřejnosti. Dále například pořádá školení výrobců, zpracovatelů, chovatelů i dopravců hospodářských zvířat. Upozorňuje včas na měnící se legislativu, ať se to týká otázek hygienických či podmínek pro obchodování s tím, že cílem státního veterinárního dozoru je takové podmínky pro chovatele, výrobce a zpracovatele pomáhat vytvářet, aby se svými produkty mohli obstát na našem i na intrakomunitárním trhu a samozřejmě i na trhu světovém.

Zdroj: ÚZPI


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 304
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář