- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
O zemědělství jinak
Eugenie Línková, 28. červen 2008
Jednou jsme svědky sucha a zaviněných škod, podruhé dešťů, které nedovolí vjet do polí a sklidit úrodu a jindy zase slyšíme stesky na nerovnoměrnost dotací s postihem u zemědělců „nových“ zemí. Tohle se Lubomíru Burkoňovi, zemědělskému podnikateli z Trutnovska natolik protiví, že se rozhodl s tím něco dělat.“Nejsem žádná fňukna a co znám zemědělce kolem sebe taky jenom nebrečí a nelomí rukama s otázkou, kdo jednou převezme rodinnou farmu,“ posteskl si Burkoň a nezůstal jen u nějakého durdění. Je jedním ze tří společníků firmy Farmers s.r.o, která pro další zemědělce dělá každoročně polní přehlídky techniky.
Vloni při jedné z nich, zaslechl kolemjdoucí studenty, jak se diví moderním mašinám a pochvalují si je. „Tehdy mne napadlo,co takhle na takovou přehlídku zemědělské techniky pozvat právě studenty středních ,ale i základních škol a udělat takový den jen pro ně. Jelikož jsme chtěli ukázat sklizňovou techniku firmy Lamborginy i název pozvánky tomu odpovídal. Na Lamborgini den, který se na pozemku firmy konal v uplynulé úterý se sešlo kolem 400 dětí.Byli to nejen ale žáci základní školy z Trutnova, přijeli i studenti tamní střední zemědělské školy a taky lesnické střední školy, kteří fanfárami odstartovali ukázku strojů na sklizeň luk a pastvin, na výrobu senáže a kdo chtěl, směl do kabiny a ohmatat si její dokonalé vybavení.“Děti byly u vytržení, najednou viděly jak kompjuter řídí chod stroje a jaké mají v rukách náročné zařízení. Vše začalo v deset dopoledne a ještě ve 14 hodin zájem studentů o stroje nekončil.
„Hospodaříme na výměře 3000 hektarů a chováme na 1500 kusů skotu.Převažuje masný skot plemene Aberden angus. Mléčných strak máme jen 200 kusů,“ prozradil Burkoň a dodal, že zejména menší děti měly z tolika kusů krav a býčků ohromnou radost. Hostitelé pamatovali i na občerstvení a podávali se párky a stejky . „Maso i párky byly z našich býčků . Všem chutnalo a nám to dělalo radost a jen se potvrdilo, že vyrábět uzeniny poctivě z masa a nešidit náhražkami se vyplácí,“ dodal Burkoň, kterému se přezdívá v okolí svobodný sedlák. Má totiž svou hlavu a nenechá si moc do svého podnikání tak zvaně foukat. Má i dobré nápady, jedním z nich je ukázka jiné tváře zemědělství, té vlídnější, radostné a velmi zajímavé.“Den se vydařil, i počasí nám přálo a sluníčko nešetřilo paprsky.Budeme to opakovat a ukazovat mladým lidem , v čem spočívá kouzlo farmaření, proč jsme si tento obor vybrali a chceme v něm dál podnikat.
S dobrým pocitem z trutnovské farmy společnosti Farmers odjížděl i ředitel Agrární komory ČR Martin Fantyš. Nešetřil chválou na podnikatele a jejich vynikající nápad. „Byla to ukázka toho, s jak dokonalou technikou dnes zemědělci pracují, co vše musí zvládnout a jak je tato činnost pestrá a velmi zajímavá,“ řekl Fantyš.Obdivoval i zájem studentů a liboval si spolu s pořadateli Lamborgini dne, že takhle u nás určitě zemědělství nezůstane na holičkách a bude mít své následníky. Nadšení dětí a studentů středních škol tomu nasvědčovalo
EU chce podpořit a dále rozvíjet chov ryb
Ve světle rostoucí poptávky po rybách a zároveň se snižující nabídky mořských ryb role akvakultury, resp. hospodářského chovu ryb roste. Je tudíž třeba přijít s nástroji, které podpoří udržitelný růst a konkurenceschopnost akvakultury v EU. O možných nástrojích, jakými jsou např. udržení kvality a zdravotních standardů rybích produktů, ochrana životního prostředí s důrazem na čistotu vody, jednali ministři zemědělství a rybolovu v Lucemburku. Výsledkem jednání je memorandum podepsané přibližně polovinou členských států EU.
"Pro Českou republiku se jedná o důležité téma, kterému hodlám věnovat pozornost i během našeho předsednictví. Hlavním cílem je podpořit další rozvoj akvakultury v EU a zvýraznit roli sladkovodní akvakultury, kde Česká republika patří k předním hráčům na trhu," komentoval memorandum ministr Gadalovič.
Vedle klasických nástrojů na podporu a další rozvoj akvakultury, které mohou pomoci růstu produkce a spotřeby, tj. marketingových a obchodních nástrojů, se na pořadu jednání objevila i další témata. Ministři se zabývali zjednodušením a zpřehledněním legislativy, udržením kvalitativních a zdravotních standardů produktů akvakultury a ochranou životního prostředí. Předmětem debaty byl rovněž rozvoj akvakulturních oblastí či udržení rovnováhy u některých dravců jako například u kormorána. Řádově polovina členských států EU včetně České republiky podepsala memorandum o akvakultuře. Evropská komise plánuje, že předloží své Sdělení k akvakultuře na konci tohoto roku. Sdělení bude pak projednáváno během českého předsednictví v první polovině 2009.
Pojem akvakultura představuje cílevědomé, plánované obhospodařování vodních ploch za účelem dlouhodobě stálých výnosů vodní fauny a flory. Významu začala akvakulturní technologie nabývat koncem 20. století v důsledku snížení výnosů tradičního rybolovu. Akvakultura je tedy alternativou k tradičnímu rybolovu a možným řešením pro výživu lidstva, zejména vzhledem k extrémnímu vymírání dnes lovených ryb během posledních let či desetiletí. První zmínky o odchovu ryb v akvakulturních farmách pocházejí z Číny z roku 460 př. n. l. V našich zemích byly první "akvakulturou" ve středověku založené rybníky.
Eugenie Línková, 28. červen 2008