- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Vláda schválila zákon o ochraně zemědělské půdy
20.10.2008 - Vláda schválila zákon o ochraně zemědělské půdy
Zemědělská půda by měla být v budoucnu více chráněna před nadměrnými zábory a také před znečišťováním a erozí. Předpokládá to novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, kterou dnes schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl náměstek ministra životního prostředí (MŽP) František Pelc.
V posledních letech je v České republice podle Pelce ročně nevratně zabráno pro různé stavby okolo 5000 hektarů zemědělské půdy. K záborům nejčastěji dochází v souvislosti s budováním průmyslových zón a skladových areálů.
Novela má tento podle Pelce nešťastný stav změnit zejména zvýšením sazby za vyjmutí pozemků ze zemědělského půdního fondu. Nárůst plateb je výrazný zejména u nejkvalitnějších půd na rovinách, u méně kvalitních půd odpovídá míře inflace. Nastavení sazeb má zvýšit zájem stavebníků a developerů o pozemky s méně kvalitní půdou a omezit zábor kvalitnější půdy.
MŽP si od návrhu slibuje také vyšší využití takzvaných brownfields, tedy opuštěných továren, zemědělských budov a jiných dlouhodobě nevyužívaných nemovitostí.
Novela také nově zavádí kontroly hospodaření na zemědělské půdě Českou inspekcí životního prostředí a ukládá jejím uživatelům povinnost obhospodařované pozemky udržovat. V případě nedodržování povinností mají hrozit uživatelům pozemků sankce.
Zmenšování výměry zemědělské půdy je v České republice dlouhodobým jevem. Od roku 2003 do loňska jí ubylo téměř 130.000 hektarů. Plocha orné půdy se proti roku 2005 snížila o 2,6 procenta.
Zejména zabírání té nejkvalitnější zemědělské půdy na rovinách pro stavební účely často kritizují zemědělci.