- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Vyšší poplatky za zábor zemědělské půdy
Sněmovna podpořila vyšší poplatky za zábor zemědělské půdy
Poslanecká sněmovna dnes v prvním čtení podpořila vládní novelu, která zvyšuje ochranu zemědělského půdního fondu. Zvyšuje také poplatky za zábor zemědělské půdy, a to až na milion korun za hektar nejkvalitnější zemědělské půdy. Také přesněji vymezuje povinnosti vlastníka nebo nájemce zemědělské půdy a určuje jeho povinnosti při ochraně půdy proti erozi. Předlohou se nyní budou zabývat sněmovní výbory.
"Předkládaná novela má vlastně za cíl posílit mechanismy ochrany půdy jako velmi významné složky životního prostředí," řekl ministr životního prostředí Martin Bursík. Novela také zavádí registr informací o půdě, který povede ministerstvo zemědělství.
Novela také zvyšuje poplatky za zábor zemědělské půdy a její vynětí ze zemědělského půdního fondu. Bursík zdůraznil, že tyto poplatky byly stanoveny před 20 lety, neodpovídají dnešnímu stavu a ve srovnání s okolními státy EU jsou extrémně nízké.
To podle Bursíka vede k tomu, že se investorům vyplácí stavět na zelené louce a nikoli ve starých zastavěných průmyslových areálech. Nyní se podle něj platí za hektar půdy nejvyšší kvality 120.000 korun. "Což samozřejmě vůbec není adekvátní té hodnotě půdy," podotkl.
U půdy nejvyšší bonity by se měl poplatek zvýšit až k jednomu milionu korun za hektar. Za půdu nejnižší bonity by se měl poplatek zvýšit třikrát. To má vést investory k tomu, aby dávali přednost horší půdě, dodal Bursík.
Zdroj: ČTK, 18.02.2009