- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Myslivci se potýkají se stavy přemnožené zvěře
Myslivci se potýkají se stavy přemnožené zvěře
Vlastnické vztahy, náhled na myslivce coby pouze lovce a přemnožená černá zvěř. To jsou největší problémy, se kterými se dnes myslivci potýkají.
Mnohé z těchto otázek probírali také návštěvníci v sobotu otevřené chovatelské přehlídky trofejí, kterou už po léta pravidelně v Písku na lesnických školách připravují.
„Černé zvěře se dnes loví hodně. Každý si proto myslí, že myslivci jsou jenom lovci a představují si, jak mají mrazáky plné masa. Ale než myslivec vystřelí, musí odvést stovky hodin práce a tu nikdo nevidí,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí a VLHZ v Písku Miloslav Šatra.
Po odstřelu černé zvěře volají nejen zemědělci, kterým likviduje část úrody, ale v rámci zachování rovnováhy také samotní myslivci. Jenom na Písecku bylo vloni odstřeleno přes tři tisíce kusů, což je trojnásobek toho, co se střílelo v polovině devadesátých let. Dnes se už střílí desetinásobek ideálního počtu odlovené zvěře.
„Počet zvěře se zvýšil proto, že má vynikající podmínky pro úkryt přes léto, kdy je v polích. Má tam klid a potravu. Na podzim se stáhne do lesa a když je dostatek bukvic a žaludů, zvyšuje se i jejich reprodukční schopnost. Jediným řešením je lovit více bachyně,“ řekl předseda myslivecké komise v Písku Antonín Mála.
Stejně jako on se i Šatra domnívá, že zvýšeným odlovem bachyň by se snížily škody v zemědělství. „Odstranily by se i zdravotní problémy zvěře, zhoršená kvalita trofejí i snížená váha zvěře. Příčinou je to, že se změnily klimatické podmínky a bachyně dnes vrhají selata už v průběhu celého roku a ne jen na jaře, jak to bývalo dřív. Mění se i struktura stád,“ dodal.
Ze zákona je povolen celoroční odlov selat a loňských selat. Zvýšený odstřel bachyní, i když to ministerstvo zemědělství doporučilo, nechce ale povolit státní správa. Tvrdí, že je potřeba, aby byla v dostatečném množství odlovena i zvěř slabší. Teprve pak dá povolení k odlovu bachyní.
Zdroj: Denik.cz, 20.04.2009