- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Dopady produkce obnovitelné energie
To je hlavní závěr studie Evropské komise, která se věnuje dopadu obnovitelné energie na hospodářský růst a zaměstnanost v EU (Employ-RES) a která je přístupná na internetu. „Je to dokladem toho, že přínos obnovitelných druhů energie, pokud jde o zabezpečení zásobování a boj se změnou klimatu, může být spojen s hospodářským přínosem,“ uvedl komisař pro energetiku Andris Piebalgs.
V roce 2005 odvětví obnovitelné energie zaměstnávalo 1,4 milionu osob a vytvářelo hrubou přidanou hodnotu ve výši 58 miliard eur. Význam odvětví je velmi odlišný v různých členských státech. Pro zaměstnanost jsou v současnosti nejdůležitější technologie výroby energie z biomasy, větrné a vodní energie, informoval Martin Stašek ze Zastoupení Evropské unie v České republice.
Očekává se, že v budoucnu bude v odvětví obnovitelné energie zaměstnáno mnohem více lidí, zvláště v členských státech, které do EU vstoupily v roce 2004 a 2007. Očekává se také, že čisté účinky na celkové hospodářství budou pozitivní. Podle studie uplatnění politiky obnovitelné energie povede v EU-27 do roku 2020 k vytvoření zhruba 410 000 dalších pracovních míst a zvýšení růstu HDP o 0,24 %.
Studie zdůrazňuje, že pro vytěžení maximálního užitku z obnovitelné energie jsou třeba inovativní technologie, jako jsou fotovoltaické systémy, pobřežní větrné elektrárny, solární tepelná energie a biopaliva druhé generace, vyžadují krátkodobě větší finanční podporu, jsou ale právě klíčem k dosažení cíle EU pro rok 2020, které zase pomůže zachovat nynější konkurenceschopné postavení EU na celosvětovém trhu a zvýšit zaměstnanost i HDP ve střednědobém výhledu.