Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35102 lidí


apic-ak.cz, 2. září 2005
Jiří Paroubek potvrdil navýšení přímých plateb

Premiéra Jiřího Paroubka očekávali zemědělci na agrosalonu Země živitelka s velkou netrpělivostí. Měl se konečně vyjádřit k přímým platbám a slíbenému dorovnávání ze státního rozpočtu.

Řada ministrů dávala přednost zájmům svých resortů a tak do poslední chvíle nikdo nevěděl, kolik vlastně peněz Jiří Paroubek s sebou přiváží. Při této příležitosti vyslovil názor na reformu společné zemědělské politiky,na zemědělství jako prvek tvorby krajiny, nepotravinářské využití půdy a hovořil o podpoře biopaliv. Pro přesnost formulací jsou z premiérova vystoupení doslovně vyjmuty nejdůležitější pasáže.

„Česká republika po vstupu do Evropské unie převzala pravidla společné zemědělské politiky v rozsahu, který vyplývá ze závěrů kodaňského summitu EU a z přístupové smlouvy mezi Českou republikou a Evropskou unií. V letošním roce můžeme poskytnout zemědělcům finanční prostředky na přímé platby až do 60 % úrovně Evropské unie. Stanovený výdajový rámec však ministerstvu zemědělství umožnil navýšení národní účasti přímých plateb pouze na 50 procent. Vládou byl v těchto dnech schválen převod 1,9 miliardy korun z kapitoly všeobecná pokladní správa do kapitoly ministerstva zemědělství. Česká republika tím zajistila finanční prostředky na přímé platby ve výši 57,2 procenta, což odpovídá zhruba úrovni v okolních státech.“

Je možné uvažovat o reformě společné zemědělské politiky
„Mohu zemědělskou veřejnost ujistit, že vláda má plné pochopení pro obtížnou situaci zemědělců, komplikovanou vrtochy počasí a zároveň i snahu podpořit trendy odpovídající evropskému modelu zemědělství. Myslím si, že musíme zkusit jednat s Evropskou unií o podmínkách přímých plateb a jejich rozdílnosti, pokud jde o staré a nové země. Je otázka, zda to bude úspěšné, ale myslím si, že v tuto chvíli je šance, protože právě nyní se budou projednávat finanční perspektivy EU na léta 2007 až 2013, kdy je možné uvažovat o reformě společné zemědělské politiky. Na druhé straně se však od zemědělských podniků očekává racionální přístup k řešení potřebné struktury výroby a dodržení produkčních limitů.“

Farmář jako správce krajiny
„Zemědělská politika Evropské unie prošla v posledních letech velkou řadou změn, z nichž je patrný odklon od tradičního chápání zemědělství jako pouhého producenta potravin k funkci tvůrce a správce krajiny. Celoevropským trendem je zachování kulturní a zdravé krajiny a přírodního bohatství, kterým se právě náš evropský kontinent může chlubit. Toto multifunkční pojetí agrárního sektoru v praxi znamená péči o krajinu, lesy, vody a také životní prostředí, ale také živoucí venkov chápaný jako místo pro skutečný život s rozvinutou infrastrukturou a pracovními příležitostmi. Je potřebné, abychom všichni skutečně začali pohlížet na zemědělství touto optikou a využili maximálně finančních prostředků, které se naší republice v tomto směru z prostředků Evropské unie nabízejí. Myslím, že je potřeba říci a odmítnout různé úvahy o tom, že prostředky z unie nepotřebujeme. Já chci odpovědně říci, že pokud bude za základ jednání vzat návrh o finanční perspektivě EU v letech 2007 až 2013, ten návrh, který připravilo lucemburské předsednictvo, a já tomu pevně věřím, že se z tohoto návrhu bude vycházet, může to ročně znamenat pro českou ekonomiku zhruba přínos sto miliard korun. Kdo to chce odmítnout? A samozřejmě významná část těchto peněz půjde do českého zemědělství.“

Nepotravinářské využití půdy
„Záměrem Evropské unie je maximálně zamezit opouštění půdy a podpořit stabilitu venkovského prostoru, včetně příznivějších sociálně ekonomických dopadů. S vývojem na evropském potravinovém trhu stále více roste význam kvality a bezpečnosti potravin na úkor jejich kvantity. Proto je třeba přesouvat těžiště potravinářského využití zemědělské půdy k nepotravinářskému. Lze tak jednak čelit nadprodukci, ale zejména přispět k udržování krajiny.“

Podpora biopalivům 
„Významnou oblastí se tak v souladu s politikou Evropské unie stává oblast biopaliv. Česká republika má již dlouholeté zkušenosti s podporou výroby metylesteru z řepkového oleje pro přimíchávání do nafty. V současné době se připravuje program bioetanolu z hustě setého obilí, který se bude přimíchávat do benzínu. Tento program přispěje k racionálnímu využití více než 200 000 hektarů zemědělské půdy. Naším cílem je, aby už od 1. ledna 2007 fungoval systém podpory bioetanolu i bionafty na srovnatelném principu. Uděláme všechno pro to, abychom schválili podmínky pro výrobu bioetanolu v co nejkratší době, já doufám, že ještě do konce srpna.“

Z vystoupení Jiřího Paroubka, premiéra České republiky, na Zemi živitelce


Hodnocení => průměr 409
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář