- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Sklizeň obilí na Slovensku bude podle odhadů letos nižší
Horší výsledky farmářů ovlivní teplé jarní počasí, ale také omezování živočišné výroby na Slovensku. Ceny potravin by se ale prý zvýšit neměly.
"Očekáváme výpadek hlavně v hustosetých obilninách, především u pšenice a ječmene asi o 500.000 tun," řekl předseda představenstva slovenského Svazu výrobců krmiv Marian Uhrík.
Zemědělci letos podle odhadů sklidí 1,54 milionu tun pšenice, která je na Slovensku nejrozšířenější obilninou. Ve srovnání s loňským rokem by to byl pokles o 15,4 procenta při hektarovém výnosu 4,05 tuny. U ječmene svaz počítá asi se čtvrtinovým poklesem úrody. Z polí by se tak mělo sklidit asi 671.054 tun této obiloviny.
Vyšší úrodu očekávají farmáři u sběru slunečnic. Z polí by jí měli posbírat 207.554 tun, což je asi o osm procent více než loni. Propad asi o desetinu zřejmě zaznamená úroda řepkového semene.
Ceny potravin by navzdory slabší úrodě růst neměly, protože letošní úroda bude zřejmě historicky druhá nebo třetí nejvyšší. "V této oblasti jsme stále přebytkoví, takže není důvod zvyšovat ceny potravin ani v sektoru živočišné výroby, ani v sektoru mlynářství a pekárenství," podotkl Uhrík. Zemědělci podle Uhríkových odhadů v letošní sezoně zatím sklidili 15 až 20 procent úrody. Sklizni přeje i počasí, které ovlivňuje kvalitu obilí. Loňské žně poznamenal déšť, což zhoršilo kvalitu obilí.
Zisky slovenských farmářů při prodeji krmného obilí ovlivňuje kromě počasí i pokles chovu prasat, drůbeže a hovězího dobytka. "Proti roku 2005 zkrmíme o čtvrt milionu tun obilí méně," řekl Uhrík. Chov prasat podle něj ve srovnání s rokem 1990 klesl o 70 procent, výrazný pokles zaznamenal i chov drůbeže a hovězího dobytka.