Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 34150 lidí


Josef Radílek, 24. září 2009
Cenzura opět ve hře

Cenzura v týdeníku Zemědělec

Každý týden přináší Agrární komora na jí vyčleněné stránce v týdeníku Zemědělec články, zprávy, snímky a úvodníky. Je tomu tak i v čísle, které máte právě na stolech. Je tomu jen s tím rozdílem, že ve dvou článcích byly záměrně zástupcem vydavatele vypuštěny věty jako závadné a nežádoucí.

Vedení Agrární komory se domnívá, že s cenzurou v tisku se skončilo rokem 1990. Zasahování v tomto případě, kdy zejména vypuštění jmen dvou poslanců, kteří byli proti určité zákonné normě a jsou veřejně dostupná na internetu a v Parlamentu na příslušných listinách, je hrubým porušením práv pisatele, předsedy ČMSZP ing. Zdeňka Koubka. Názorně  proto texty uvádíme se zvýrazněnými pasážemi, které byly z textů odstraněné vydavatelstvím Profi Press.

Staví na analýzách a monitoringu

Poprvé jsem byla v USA v roce 1992 na pozvání aljašského ministra zemědělství Boba Milkeho, pak ještě dvakrát, jednou prostřednictvím Cochran programu pořádaného americkou vládou, kdy třináct letenek a poznámka: „Jen pro lidi s excelentním zdravím“ dávaly tušit, že to bude velmi náročné, ale i po stránce vědomostí plnohodnotné. To se taky naplnilo a platilo i potřetí, kdy na pozvání Jacksonwillské univerzity jsme díky zajímavému programu projeli pět států amerických a jednali s bankéři, burziány, podnikateli. Ani tentokrát USA nezklamaly a novinky nedaly na sebe čekat.

Novinky začaly automaty na letišti, kdy se sami zabukujete na další let a končily nejmodernější zemědělskou technikou na veletrhu Farm Progress Show, který během tří zářijových dní navštívily v Decaturu desetitisíce farmářů především ze státu Illinois. Většinou se přesunovali po obrovské rozloze výstaviště prostřednictvím vozítek známých z golfových hřišť a děti zase na vozíčcích nejrůznějších tvarů připomínajících žebřiňáčky. Zhruba polovinu firem, co tam vystavovaly své novinky, zná i náš farmář, vesměs šlo ale o techniku do obrovských výměr. Amerika počítá s velkým růstem produktivity, zvyšuje výnosy, roste dojivost i nad pomyslnou hranici třináct tisíc litrů za rok na dojnici, chce víc využívat paliv druhé a třetí generace a nesmiřitelně tomu podrobuje výrobu.

Biotechnologie mají zelenou

To je vidět na každém kroku. Prostřednictvím bakterií se například čistí v mlékárně odpadní trubky, díky novým genům vložených do rostlin se zdvojnásobují výnosy, přitom se nezakrývá skutečnost, že ekologické zemědělství ve vyspělých zemích nenakrmí lidstvo ani ze 20 % jeho množství, natož pokud uvažujeme o celkovém počtu obyvatel na této planetě. Rozvojovým zemím mají právě velmi posloužit výsledky výzkumů genetiků a aplikace GM plodin, které šetří výdaje na ochranné prostředky proti škůdcům, umí žít i v suchých oblastech a dokážou produkovat zrno bez poškození škůdci. To jsou trendy, které výstava představovala na každém kroku.

Farmář věří, že mléčnou krizi přežije

A pokud jde o samotné farmáře? Ti vědí jediné, jde o tvrdý byznys, někdy znamenající doslova kdo z koho. To naznačil farmář z rodinné farmy tří bratrů Evergreen Farms Abe Haspster. Má 2700 krav a v současné době prodělává denně na každé z nich. Zatímco na pultech klesla cena mléka o 25 procent, u farmářů na polovinu, a to je znát na příjmech, zvlášť když jde o tak velkou farmu, s tak technicky dobře vybavenou základnou. Zatímco v roce 1994, v době mé druhé návštěvy Ameriky, bylo na každé druhé farmě napsáno For Sale (Na prodej) a přičítalo se to špatné agrární politice tehdejšího federálního ministra zemědělství, v současné době jsou nízké ceny mléka a pokles cen u obilí celosvětovým problémem. Abe Haspster věří, že vydrží a jeho farma přežije, ale ti, co tak promyšleně nemodernizovali a nesnížili náklady na minimum, zřejmě čeká již zmíněná cedule Na prodej. To jsou zákonitosti trhu, které platí všude na světě.

Nabídka přesných prognóz

V Americe mají farmáři ale jednu obrovskou výhodu, fungují tam prognostici a analytici. V Americe věda dává dostatek prostoru pro přesné analýzy a monitoring. O tom přesvědčil během hodinové přednášky v budově federálního ministerstva zemědělství ve Washingtonu Bryan Purcell, který na leteckých snímcích, komoditních mapách pořízených z polí na celém světě, dělá rozhodující analýzy. Následně vždy uprostřed každého měsíce vydává důležité zpravodajství, na něž během okamžiku reagují všechny burzy.

Deset let zkušeností, maximální znalosti a schopnost využít nejmodernější techniku, to je něco, co můžeme jen závidět anebo využít nabídky učiněné české agrární komoře, právě tyto služby také využívat. Není co tajit a je naopak co brát za skutečnou bernou minci. Ve světle těchto informací jsou totiž slova některých českých agrárních výzkumníků jen jakousi cestou pokusů a opakujících se omylů. A právě už jen ve světle této nabídky byla cesta agrárních odborníků do USA velkým přínosem nejen jim samým po stránce rozšiřování znalostních obzorů, ale pro zlepšení informovanosti našeho agrárního sektoru nesporně. Od dob mé první cesty do USA právě tyto technologie, na nichž staví přesná prognostika, zaznamenaly ten největší rozmach. Pokud můžeme na nich alespoň zčásti participovat, proč tuto nabídku neuchopit, zvlášť když je tak bytostně důležitá a zapotřebí.

Politiky nezajímají nájemci půdy

Poslanci a senátoři odmítli prodávat státní půdu českým a moravským sedlákům. Tak se dá do jedné věty shrnout výsledek tříletého procesu přípravy a projednávání novely zákona č. 95/1999 Sb., o podmínkách převodu zemědělských a lesních pozemků z vlastnictví státu na jiné osoby, zjednodušeně zákona o prodeji státní zemědělské půdy. Po novelizaci zákona volal jak Pozemkový fond ČR (PF ČR) jako prodávající, tak i zemědělští podnikatelé jako kupující.

Komise Půda, kterou jmenoval bývalý ministr zemědělství Petr Gandalovič a složená ze zástupců všech zemědělských nevládních organizací, PF ČR a Ministerstva zemědělství ČR, více než rok pracovala na znění novely zákona. Cílem bylo odstranit všechny technické překážky nahromaděné při prodeji půdy a zrychlit ukončení prodeje stávajících asi 150 000 ha do termínu vyjednaného sedmiletého přechodného období, tedy 30. dubna 2011. Materiál, na jehož konsenzu nebylo lehké se shodnout, prošel všemi stupni připomínkového jednání. Prošel s malými výhradami legislativní radou vlády ČR a jako vládní návrh prošel do Poslanecké sněmovny a Senátu Parlamentu ČR v červnu, respektive v srpnu letošního roku. Při čtení stenografických zápisů v obou komorách člověk nechce věřit vlastním očím. Politikové zemědělského resortu, kteří byli do této doby přítomni schvalovacímu procesu, se rázem postavili proti logice novely. Korunu tomu přidal Senát ČR, který vrátil novelu s pozměňovacími návrhy tak protichůdnými, že se to snad nedá ani vyjádřit.

Zkrátka, z dobře míněného se stala politika. Politika vhodná jen pro restituenty, překupníky, realitní kanceláře, spekulanty a cizince. Současní nájemci se mohli zúčastnit prodeje pouze jenom v soutěžích.

Vážení kolegové, zemědělci, projeďte si na internetu, kdo nám nejvíce ublížil. Kdo sliboval a nakonec vše zboural jako především bývalý ministr zemědělství Petr Gandalovič a předseda zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu Jiří Papež. Zaplať Pán Bůh, že oba návrhy zákona spadly v pátek 11. září 2009 v Poslanecké sněmovně ČR pod stůl. Ptám se, budou vůbec někdy politici a zákonodárci poslouchat vlastní podnikatele, anebo budou převládat zájmy stranické, partikulární či politická korupce.

Zdroj : AK ČR


Hodnocení => průměr 315
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář