- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
FAO-Zemědělská produkce by měla vzrůst o 70 %
Aby do budoucna měli všichni obyvatelé naší planety dostatek jídla, měla by podle odhadů Světové organizace pro výživu a zemědělství (FAO) zemědělská produkce do roku 2050 vzrůst o 70 procent. FAO je opatrně optimistická a domnívá se podle informací, vydaných zpravodajskou agenturou SDA, která citovala zprávu ze zářijového zasedání FAO v Římě, že by v roce 2050 již nemělo lidstvo trpět hladem.
Například bude nutné, aby se do roku 2050 zvýšila produkce obilovin ze současných 2,1 miliard tun o téměř jednu miliardu tun, produkce masa o více než 200 milionů na 470 milionů tun. Do roku 2050 by mělo podle prognóz OSN dojít k nárůstu světové populace ze současných 6,8 na 9,1 mld. obyvatel a to především v rozvojových zemích. Nejdynamičtější nárůst obyvatelstva se očekává v Africe na jih od Sahary a to v řádu 108 %. Naopak k nejnižšímu nárůstu počtu obyvatelstva (11 %) by mělo podle prognóz dojít v zemích východní a jižní Asie.
Potřeba potravin bude podle FAO stoupat nejenom v závislosti na zvyšujícím se počtu světové populace, ale také díky rostoucímu životnímu standardu v některých regionech. Světová organizace pro výživu a zemědělství předpovídá, že v roce 2050 bude v rozvojových zemích zkonzumováno celých 72 procent světové produkce potravin oproti nynějším 58 %. K požadovanému nárůstu zemědělské produkce však nebude podle FAO stačit jenom zvýšení výnosů u pěstovaných plodin díky lepším agrotechnickým metodám. V rozvojových zemích bude nutné zvýšit celkovou výměru orné půdy o přibližně 120 milionů hektarů, především v subsaharské části Afriky a v Latinské Americe. Na získání nových osevních ploch bude nutné vynaložit velké investiční náklady. Také zavlažování pěstebních ploch bude nutné výrazně zefektivnit.
Zdroj: FAO