- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Pracovníků v odvětví ještě ubude
V loňském roce pracovalo v zemědělství 126 400 lidí, přičemž mzdy v oboru jsou oproti průměrným mzdám v národním hospodářství dlouhodobě výrazně nižší.V letošním roce zemědělci i přes třiceti miliardové dotace očekávají, že hospodaření odvětví skončí poprvé od vstupu země do Evropské unie v roce 2004 ztrátou. Té podle Jirovského nezabrání ani o půldruhého měsíce dřívější začátek vyplácení přímých plateb. Díky němuž by měli mít zemědělské podniky již v polovině listopadu na účtech přibližně devět miliard korun z unijního rozpočtu. V loňském roce výplata začínala teprve začátkem prosince.
"Ty peníze slouží k tomu, aby byly vyrovnány závazky," řekl Jirovský s tím že podnikatelé ani s dotacemi nemají dostatek peněz na zvýšení platů zaměstnanců. Kvůli propadu cen totiž za své produkty letos meziročně utrží o 20 miliard korun méně než loni. "Zemědělci v současné době snižují mzdy, o deset, o 20 procent," podotkl.
Snižování mezd také chtějí zemědělští podnikatelé zakotvit i do připravované kolektivní smlouvy pro příští rok. Jejich záměr však jednoznačně odmítl předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy Bohumír Dufek, a uvedl že na návrh podnikatelů odboráři rozhodně nepřistoupí. Během jednání, která odstartují začátkem listopadu, prý budou pro příští rok naopak požadovat čtyřprocentní platový růst.
Odbory i svaz se však shodují v odhadu počtu lidí, kteří české zemědělství letos opustí. Podle Dufka nicméně důvodem odchodu z oboru nebude propouštění, ale půjde zřejmě o zaměstnance firem, které skončí svoji činnost.
Podle Českého statistického úřadu byla v letošním prvním pololetí průměrná mzda v oboru zemědělství, lesnictví a rybářství 16 568 korun a zaostávala za průměrnou mzdou v celé ekonomice téměř o šest tisíc korun. Hůře na tom byli jen zaměstnanci spadající do kategorií administrativní a podpůrné činnosti a ubytování, stravování a pohostinství. Ti však pobírají v řadě případů díky spropitnému ve skutečnosti výrazně více, než uvádějí statistiky.
Trend snižování zaměstnanosti v zemědělství je dlouhodobý, v loňském roce zde zaměstnanců meziročně ubylo o 3,1 procenta. Dlouhodobým problémem je také rostoucí průměrný věk zemědělců a nedostatečná generační obměna lidí v oboru, která souvisí s odchodem mladých lidí z venkova do měst.