- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Výhled po roce 2009
Musí se také dovybavit nejen investicemi do technologické modernizace umožňující zvyšovat zejména produktivitu práce a celkovou efektivnost výroby, ale i tzv. neproduktivními investicemi spojenými s naplňováním stále přísnějších požadavků cross-compliance a dalšími legislativními omezeními. Bude to i období úplného otevření trhu půdy vůči zemím EU a třetím zemím a pokračujících klimatických změn. Na tyto podmínky a konkurenční prostředí EU, jak naznačuje analýza jeho současného stavu, není české zemědělství dostatečně připraveno.
Nejcitlivějším problémem budoucího osudu českého zemědělství je jeho živočišná výroba. Ukazuje se, že výhody z velikosti, kterými české zemědělství disponuje, a zřejmě tomu bude tak i nadále, se v živočišné výrobě z více příčin prosazují daleko obtížněji, než ve výrobě rostlinné. I když i zde existují rizika, spojená zejména s pěstováním plodin náročnějších na kvalitu práce, všechny scénáře SZP indikativně vyúsťují do naprosté převahy rostlinné výroby a k výrazné redukci výroby živočišné.
Nesporně se zvýší tlak na diverzifikaci užití půdy a na diverzifikaci zemědělských podniků do nezemědělských činností, aby jejím prostřednictvím docházelo k doplňování finančních zdrojů a zejména k udržování zaměstnanosti v podnicích. Velkou výzvou v tomto směru je užití zemědělských surovin jako obnovitelných zdrojů energie.
Zemědělské podniky, bez ohledu na jejich právní statut, velikost či národnost majitele, které oba základní požadavky - zvyšování účinnosti využívání výrobních faktorů, zejména práce a půdy; a změna v současnosti převažujících přístupů k zlepšování vztahů zemědělství k životnímu prostředí a rozvoji venkova - zvládnou, se nemusejí změn SZP obávat. Rozměr českého zemědělství jako součet jeho produkčních i mimoprodukčních funkcí tak může být nejen zachován, ale i rozvíjen. Možný pokles produkčních funkcí zemědělství, doprovázený snižováním zaměstnanosti v prvovýrobě, by se do určité míry promítl i do zaměstnanosti v navazujících odvětvích.
Veronika Kutilová