- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Václav Klaus: Nevidím cestu v superdotování
Během pouti po jednotlivých pavilonech na Zemi živitelce byla chvilka na několik otázek pro prezidenta České republiky Václava Klause. Je prvním prezidentem po roce 1990, který mezi zemědělce a potravináře na agrosalon přijel a strávil tam celý sobotní den.
Děláte pane prezidente nějaký rozdíl mezi českými a zahraničními potravinami?
Především by nebylo správné jakkoliv zakazovat a nebo omezovat tok zahraniční produkce na náš trh.Dobrovolně si přece můžeme rozhodnout co chceme konzumovat.Každý by se měl rozhlédnout a potom kupovat.
Jak se díváte na současnou agrární politiku?
Pozorně jsem poslouchal slova prezidenta Agrární komory Jana Veleby během jeho vystoupení. Jsem rád, že se do agrární politiky dostává nový duch. Uvažuje jinak, než tomu bylo v minulosti. On přijímá a jestli to tak chápete stejně jako já, potom budete se mnou souhlasit, že nové vedení Agrární komory přijímá informace a na jejich základě se rozhoduje v dalším postupu. Ve světě není nedostatek potravin, ale nadbytek a to považuji za průlom, když tuto skutečnost konstatuje z tribuny na Zemi živitelce představitel zemědělců, prezident agrární komory Jan Veleba. Je to průlom, že se sami zemědělci jinak dívají na svět.
Co svět a nadprodukce potravin?
To je otázka úzce související s tím, jak zacházet se zemědělskou politikou Evropské unie. Neměli bychom se snažit dostat se za každou cenu na úroveň jejích dotací, my naopak musíme usilovat o to, aby jejich podpora se snížila a tím pádem byla konkurence spravedlivější. O to bychom měli usilovat.
Zemědělci čekají na dorovnání přímých plateb. To jim vláda slíbila v přístupových jednáních. Přesto řada ministrů nevidí pro to důvod a tvrdí, že na to nejsou peníze.
Nevolím slovo nejsou peníze. Jde o priority, kam peníze dáme. Do školství, na policii, kulturu, je to otázka priorit. Nedovedu se přít o částku jestli je 1,9 miliardy korun na dorovnání přímých plateb dost, ani jestli je to ta správná částka. Já nevidím přece cestu v superdotování. Vnímám obrovské problémy rozvojového světa a fiktivní snahy pomoci mu. Platí teze, nedělejte protekcionistická opatření , to je největší věc kterou může Evropa udělat a potom nebudou rvačky o 1,9 miliardy korun nebo další příliv dotací. Pokud se Evropa s tímto problémem dokáže vyrovnat, mnohé se změní k lepšímu a o to mi jde.