Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35102 lidí


apic-ak.cz, 8. září 2005
Zemědělci Visegrádské čtyřky chtějí po Bruselu nápravu

Dvory nad Žitavou /Praha-Po dvoudenním jednání ve Dvorech nad Žitavou 6.-7- září se zemědělci Polska, Maďarska, České a Slovenské republiky rozhodli pokračovat v ostrém jednání v Bruselu, které zahájili 8.září a další den vyjednávají.

Jak ze schůzky se zástupci střešní evropské farmářské organizace COPA (Výbor profesních zemědělských organizací EU) vyplynulo, je třeba urychleně jednat. Proto v pondělí 12.září přijede do České republiky její prezident  Rudolf Schwarzböck.
"Scházíme se v podvečer na zámku v Židlochovicích," uvedl prezident AKČR Jan Veleba po prvním "zahřívacím kole v Bruselu".Vysvětlil i rychlý sled událostí, které donutily agrární komory okamžitě jednat.

"V úterý a ve středu jsme sestavili během jednání na Slovensku pět bodů společného komuniké, které reaguje na neúnosnou situaci ,v níž se ocitli zemědělci kandidátských zemí," řekl včera Jan Veleba, prezident Agrární komory ČR( dáváme originál ve slovenštině na webové stránky AKČR). Spolu se slovenským kolegou Ivanem Oravcem byl vyslán maďarským  a polským zástupcem tamních agrárních komor, Miklósem Csikaiem a Wiktorem Szmulewiczem do Bruselu.  "Nemůžeme se dál nečinně dívat na to, jak nás nerovné podmínky likvidují. Nejkřiklavějším příkladem je snižování produkce masa. Z roku na rok je v České republice pokles 18 procent," uvedl Veleba.

"Ve Visegradské čtyřce (zemědělci 4 zmíněných zemí se prostřednictvím svých agrárních komor před deseti lety sdružili  do V-4) je nás víc, než kolik je zemědělců ze starých členských zemí Evropské unie dohromady, přesto čelíme tlaku farmářů bývalé patnáctky jen velmi těžko," řekl prezident Agrární komory Slovenska Ivan Oravec. Není to ale nižší produktivitou, ale mnohem vyšší podporou farmářů bývalé patnáctky z rozpočtu EU. Poukazoval na diskriminaci, k níž došlo  mnohem nižšími přímými platbami, než jaké berou zemědělci starých členských zemí. "Máme polovinu toho, co získávají naši kolegové. Nemůžeme konkurovat levnějšímu, více dotovanému vepřovému masu z Dánska, levným vejcím ze  Španělska, mnohem levnější italské zelenině a ovoci," dodal. "A když připočteme tlak supermarketů na zemědělce a potravináře, aby prodávali své zboží pod výrobními náklady, brzy bychom zcela mohli vyklidit pole a potraviny jen dovážet," řekl Oravec a Veleba jej doplnil osobním zjištěním. "V České republice se převážná míra zboží obchoduje prostřednictvím řetězců. Mimo supermarkety jde do potravinářských prodejen kolem 16 procent zboží. Pokud se nespojíme s potravináři, nemůžeme přežít," dodal Veleba a prozradil, že česká agrární komora chystá podzimní protestní akce proti nemravnému chování supermarketů. "Chceme po naší vládě a stejně tak  i po evropských úřadech, aby se prosadil zákaz prodeje zboží s nižší cenou, než jaké jsou náklady na jeho výrobu. A to se vší důsledností," řekl Veleba.


Hodnocení => průměr 431
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář